Ahhoz, hogy az érettségi sikeres legyen, a tudás nem mindig elegendő. Íme, néhány hasznos tanács az írásbeli előtt állóknak.
Forrás: MTI
Idén május 3. és 25. között tartják az írásbeli vizsgákat, ma, az első érettségi napon magyar nyelv és irodalomból középszinten 71 ezren, emelt szinten mintegy kétezren adnak számot tudásukról. A siker kulcsa nem csak a hetekig, hónapokig tartó felkészülésben rejlik. A vizsgán egyszerre kell ébernek és energikusnak lenni, hogy a vizsgázó mindent ki tudjon hozni magából, de közben nem árt a higgadtság, a nyugalom és persze a kipihentség. Ez nem könnyű, hisz a vizsgát megelőző időszak igen stresszes a diákok számára. A Bors most néhány tippel segít abban, hogy a diákok képesek legyenek a legjobbat kihozni magukból.
Már kutatások is bizonyították, hogy a vizsgák előtti, akár éjszakába nyúló tanulás egyáltalán nem javítja, sőt inkább hátráltatja a vizsga eredményességét. Ennek hátterében bizony a kialvatlanság áll. A szakemberek szerint az emlékek alvás közben raktározódnak el, így aki az egész éjszakát végigtanulja, másnap biztosan nem fogja tudni előhívni a tanult információkat. A vizsgát megelőző este érdemes a megszokottól kicsit hamarabb lefeküdni, – a legideálisabb legalább nyolc órát aludni – hiszen már plusz félórával több alvás is hasznos a szervezetnek.
– Ahhoz, hogy a diák idejében le tudjon feküdni, napközben mindenről gondoskodnia kell. Érdemes még lefekvés előtt ellenőrizni – akár egy előre elkészített lista alapján –, hogy minden megvan-e. Ha a táska, a szendvicsek és a ruha is készen áll, jöhet a jól megérdemelt pihenés.
– Bármennyire is úgy érzed, nem használ a túlzott koffeinbevitel, sőt. Napi egy kávé bőven elég, s lefekvés előtt két órával már semmiképp ne igyál koffeintartalmú italokat.
– Alvás előtt egy bögre nyugtató hatású tea – például citromfű-, macskagyökér- vagy orbáncfűtartalmú – csodákra képes, és még az alvást is megkönnyíti. De a bögre meleg tej is segíthet.
– Ahhoz, hogy az alvás igazán pihentető legyen, fontos kiiktatni a zavaró tényezőket. Lefekvéskor legyen kikapcsolva a televízió, a telefon pedig pihenjen a szobán kívül, hiszen a fény és a zaj is nehezíti az alvást.
– Lefekvés előtt segít egy kis séta a friss levegőn.
Vizsga előtti este inkább ne fogyassz zsíros, nehéz ételeket, például sajt- és hamburgert, alkoholt, koffeintartalmú italokat, magas cukortartalmú ételeket és italokat, illetve fűszeres ételeket.
Pillanatnyi csodaszerek
Étcsokoládé: A kakaóbabban lévő lecitin javítja a koncentrálóképességet és a memóriát. Érdemes minimum 70 százalék kakaótartalmú csokit venni, hiszen minél több kakaót tartalmaz, annál jobban hat.
Szőlőcukor: Közvetlenül vizsga előtt ajánlott fogyasztani, hiszen roppant gyorsan felszívódik a szervezetben és rövid ideig hat.
Dió, mandula, mogyoró: egészséges nassolnivalók, melyeket az agy eledeleinek is neveznek.
Banán: nagyon jó energiaforrás, tápanyagokban és ásványi anyagok-ban igen gazdag.
– A magyarérettségire közép- és emelt szinten is 240 perc áll rendelkezésre, és maximum 100 pontot lehet elérni mindkét szinten.
– Legkésőbb félórával az írásbeli előtt kötelező megjelenni.
– Az első héten reggel 9 órakor kezdődnek a vizsgák, így érdemes 8.15-ig megérkezni.
– Személyes irataid ne felejtsd otthon!
– A vizsga ideje alatt a mobiltelefonok kikapcsolt állapotban a tanári asztalon lesznek. A tanuló személyes dolgai pl.: ruházat, táska a tanterem egy meghatározott részén lesznek elhelyezve.
– A vizsga ideje alatt a tanuló ehet, ihat, élelmet tarthat a padján.
– A rendelkezésre álló időkeretet ki kell tölteni. Leghamarabb a vizsga legvége előtt negyedórával lehet beadni a dolgozatokat.
– Jelezni kell a dolgozat előlapján, hogy mennyi tisztázati/piszkozati lapot használt a vizsgázó.
– Aki elkésik, az a vizsgabeosztásban szereplő tanterembe már nem mehet be, a vizsgája érvénytelen.
Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelési államtitkára korábban elmondta: egy teremben legfeljebb tíz vizsgázó tartózkodhat – a másfél méteres távolság betartásával –, továbbá megfelelő mennyiségű kézfertőtlenítőt is biztosítani kell nekik. A felügyelő tanároknak kötelező a védőmaszk használata – nekik kesztyűt és védőmaszkot is központilag biztosítanak –, a diákoknak az írásbeli ideje alatt azonban csak ajánlott – közölte az államtitkár.