Hamarosan, amint az oltások száma eléri az ötmilliót, jelentős enyhítések következnek – jelentette be péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök. Ezek között szerepel pl., hogy nem kell tovább maszkot viselni a közterületeken, megszűnik a kijárási tilalom és rendezvényeket is újra lehet szervezni.
Az oltások száma pénteken 4 898 866 volt, így a miniszterelnök már a hétvégére prognosztizálta az 5 milliomodik beoltottat, amelyről azt mondta: ez a korszakhatár a járvány elleni védekezésben.
Egész Európában az élmezőnyben vagyunk átoltottság terén, Magyarország védettebb és biztonságosabb mint a többi ország. Ennek köszönhetően pedig most visszakapjuk a régi életünk egy szélesebb szeletét: végre nem kell felvenni a maszkot, ha csak a boltba sétálunk, nem kell figyelmeztetnünk magunkat, hogy sietni kell haza, ha éppen egy baráti vacsorán jó a hangulat, újra együtt ünnepelhetünk évfordulót, születésnapot a szeretteinkkel, családtagjainkkal, lagzit pedig még a barátainkkal is.
Tóth Sándor virológus az enyhítések kapcsán lapunknak kiemelte: a tömeges oltás mellett az időjárás is kedvez az enyhítéseknek, szerinte ezek érthető és nagyon várt lépések.
A nyár beköszöntével ugyanis megnő az UV sugárzás ami köztudottan nem kedvez a vírus terjedésének
és a több napsütésnek köszönhetően megemelkedett D-vitamin szintünk is erősíti az immunrendszerünket ami segít a védekezésben – részletezte a szakember.
Tóth Sándor azt is hozzátette: a harmadik hullám valóban érezhetően lecsengőben van.
- A mögöttünk lévő időszakot vizsgálva megfigyelhető, hogy a vírusnak és mutációinak megjelenése, felívelése és lecsengése egy rotálódó mintát mutat.
Ami jó hír, hogy a következő hullámai várhatóan az egyre magasabb átoltottságnak köszönhetően már nem lesznek olyan kritikusak
- zárta gondolatait a virológus.
A közeledő enyhítések – pl., hogy 500 fővel lehet kültéri rendezvényeket tartani a zeneipar szereplőit is érintheti. Csepregi Éva énekes lapunknak elmondta, bár kedvezően hangzik már ez a hír is, ők várják a nagy koncerteket.
– Főleg a nevesebb együtteseknél nem ez lesz az optimális megoldás – mondta Csepregi Éva. – Ezeknek a csapatoknak többnyire nagyobb költségvetésű koncertjeik vannak. Azoknál pedig sokba kerül a hang és fénytechnika bérlése, a felszerelés szállítása, a kiszolgáló személyzet, a technikusok gázsija, és a zenészek felléptidíját még nem is említettem. Ezeket egy ötszáz fős hallgatóság belépőjegyéből származó bevétel nem fedezi. Nekünk is főleg ilyen koncertjeink vannak, és csak néhány kisebb.
Abban kell bíznunk, hogy a beoltottak száma rövid időn belül lényegesen nagyobb lesz.
A mulatós zene egyik hazai királya, Jolly viszont röviden annyit mondott lapunknak: nagyon örül már ennek az enyhítésnek is, várja, hogy találkozhasson a közönséggel.
A Bors civileket is megkérdezett, hogy mit szólnak az enyhítésekhez. A tapaszatalatink szerint a többség örül, de azért akad, aki még mindig aggódik:
Szőnyi Ági:
„Örülök neki, hogy már nem kell már maszkot hordani. Eddig is sok esetben értelmetlen volt. Tönkretette az arcbőrömet, rendszeresen kezeltetnem kellett, és emellett elkente a rúzsom - mesélte a fiatal lány mosolyogva, aki azt is hozzátette: - Flörtölni is nehezebb így, hogy nem látom a fiúk arcát és reakcióit. Mindemellett sokszor a logikát sem értettem, hol miért volt rá szükség, pl. az utcán."
Takáts Zsombor:
„Én közterületen eddig is feleslegesnek tartottam, de most az egyre javuló járványügyi adatok alapján meg pláne. Állítólag az UV sugárzás is pusztítja a vírust úgyhogy szerintem már felesleges. A zárt terekben jó, hogy meghagyták a maszkviselést, de mondjuk ha nem lett volna Home Office akkor megőrültem volna benne egész nap az irodában.”
Varga Károly:
„Szerintem továbbra is szükséges lenne a maszk. Én már be vagyok oltva, de amíg nincs ezzel mindenki így addig hordani kellene. Korai még ez a nagy nyitás, ez a szabadság. Ennek még meg lesz a böjtje figyeljék csak meg. Persze nekem is kényelmetlen, mert nem kapok levegőt úgy ahogy kéne és dolgozni is nehezebb így, de a biztonság a legfontosabb.”