Cikkünk folyamatosan frissül.
Forrás: MTI
A SULILIFE.HU OLDALÁN PERCRŐL PERCRE KÖVETHETED AZ ÉRETTSÉGI LEGFONTOSABB TÖRTÉNÉSEIT.
Volt, aki könnyebbre számított, de olyan is akadt, akinek a feladatok második része okozott némi fejtörést. Diákok értékelték a feladatokat.
Nézze meg videón a feladatok levezetését!
Ennyien érettségiznek idén:
Matematikából középszinten 1 228 helyszínen 68 037 vizsgázó, emelt szinten 144 helyszínen 5 350 vizsgázó tesz ma érettségi vizsgát.
Félelem és reszketés a tantermekben: a mai matek érettségi képekben
Az MTI képei jól átadják a mai vizsga hangulatát. Vajon a végzősök a matek feladatsort is olyan könnyűnek találják, mint a tegnapi magyarérettségit?
Mik lehetnek a mai érettségiben?
"Valószínűségszámítás, kombinatorika és függvényekkel kapcsolatos feladatok biztosan előfordulnak az érettségi első és második felében is. Számtani- és/vagy mértani sorozat elemének kiszámítása is várható, hogy ilyen jellegű feladattal is találkoznak ma a diákok." - latolgatott Márton Viktor.
A legdurvább matek érettségi
Több matektanár is posztolt arról, hogy a szokásosnál jóval nehezebb volt a 2019-es matek érettségi. Egyetlen nap alatt közel 30 ezer aláírás gyűlt össze az interneten a „Vigyék lejjebb a ponthatárt a 2019-es májusi matematika érettségin az irreálisan nehéz feladatok miatt" című petícióra. A petíció magyarázata szerint ez a feladatsor meghaladta a középszintet, ezért országos szinten szükség van a ponthatárok csökkentésére. Érdemi lépés azonban nem történt.
Százalékszámításos feladaton is sokat lehet bukni!
"A százalékszámításos műveletek is nehezek lehetnek a most érettségizők számára. Leginkább azt szokták elrontani a diákok, hogy a többszörös százalékszámítás kiszámítása esetén az alapok változnak és ezt nem veszik figyelembe." - hívta fel a figyelmet Márton Viktor.
Hol veszíthetnek pontot a matek érettségizők?
Statisztikai számítással biztosan találkoznak az érettségizők a mai napon. Ebben a típusú feladatban a módusz, mint középérték kiszámításának módja a leggyakoribb oka a pontvesztésnek
- mondta a Sulilife szakértője, Márton Viktor.
Tudtad?
1541 május 4-én, vagyis ugyanezen a napon 480 éve megkezdték Buda ostromát a Habsburg csapatok. Von Roggendorf tábornok vezette a támadókat, a Szapolyai-párti Fráter György vezette várőrség ellenében.
A vírus előtti szinten a felvételizők száma
Az idei évben 112 ezren nyújtották be jelentkezésüket felsőoktatási képzésre. Míg a tavalyi évben 91,4 ezren felvételiztek, ami 20 ezer fős visszaesést jelentett a 2019-es évhez képest. Emögött az állhat, hogy a tavalyi évben csak azok érettségizhettek, akiknek a továbbtanuláshoz feltétlenül szükséges volt vizsgát tenniük. Idén azonban ismét körülbelül 20 ezer fővel nőtt a felvételizők száma, ezzel visszatérve a 2019-es jelentkezőszámhoz.
Most fejezték be az első feladatlapot az érettségizők.Letelt a 45 perc. A feladatlapok összegyűjtését követően indul a második rész, amelyre 135 perc áll majd rendelkezésre a diákoknak. A második rész két alrészre oszlik. Az első alrészben (A) 3 darab, több, egymásra épülő kérdésből álló feladat van. A második alrész (B) 3 darab feladatot tartalmaz, amelyek természetesen ugyanannyi pontot érnek. Ebből a háromból a vizsgázónak csak egy általa kiválasztottat kell megoldania.
Mi kell a ketteshez?
Minimum 25 százalékot kell elérni. Azok a diákok, akik elérték a 12 százalékot, de a 25-öt nem, nekik lehetőségük lesz szóbeli vizsga tételére a javítás érdekében. Mindazonáltal, inkább ne ezért drukkoljunk - noha mindenkiek megfordul a fejében, hogy mi van, ha a csemete leblokkol, - de bízzunk bennük annyira, hogy nem a kettesért mennek 12 évnyi tanulás után.
Elkezdték írni a diákok a matematika érettségit!
A fél ország izgul tovább az érettségizőkért, a SuliLife szerkesztősége nagyon sok sikert kíván Nektek, ügyesek legyetek! A végén is keressetek minket, jövük nektek a nem hivatalos megoldásokkal!
Képek az idei érettségiről:
A matek érettségi perceken belül elkezdődik! Az Origo Instagram-oldalán közzétett képek bemutatják, milyen volt eddig az idei érettségi.
Érkeznek az érettségizők!
Kevesebb, mint fél óra van hátra az érettségiig, reméljük mindenki időben megérkezik a tanterembe!
Utolsó pillanatos tippek az érettségi előtt:
- Legyen kikészítve az asztalon, ami kellhet! A vizsga közben nem mehetsz oda a táskádhoz, pláne nem vehetsz ki belőle semmit!
- Szedd össze magad: ha pánikolsz, azzal nem lesz megoldva a feladatlap! Vegyél mély levegőt és koncentrálj oda, menni fog!
- Jól olvasd el a feladatot, ha kell akár többször is! Sok esetben életet (pontokat és aztán jegyeket) menthet a helyes értelmezés. bagatell, ha csak emiatt szúrod el. Mateknál állandó aranyszabály: azzal a feladattal kezdj, amit tudsz és gyorsan megy! A végére hagyd a nehezebbeket, hogy esetleg ha elbíbelődnél vele, vagy nem jutnál a végére, akkor ne vesszen kárba a többi.
Milyen eszközöket vigyél magaddal:
Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük, hogy miket vihetsz magaddal, matematikára az alábbiak vonatkoznak:
Vizsgázónként a megengedett segédeszköz - közép- és emelt szinten is:
- függvénytáblázat (egyidejűleg akár többféle is),
- szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép,
- körző,
- vonalzó,
- szögmérő,
ezekről a diákoknak kell gondoskodniuk. Az eszközöket a vizsga során egymás között nem cserélhetik.
Matematikán a sor: ma írják az érettségizők matekból a közép- és emelt szintű vizsgákat, cikkünk folyamatosan frissül: beszámolunk minden érettségivel kapcsolatos legújabb információról, a feladatokról, és a vizsga lezárását követően megmutatjuk a nem hivatalos megoldásokat is!