Aktuális

Tuti tippek: így csinálj tökéletes komposztot!

Bors

Létrehozva: 2021.05.27.

Tavasszal a jó idővel indul a komposztálási szezon is, amibe érdemes bele- vágni hiszen akár két legyet is üthetünk vele egycsapásra: csökkenthetjük a háztartási hulladékot és egészségesebbé tehetjük a talajt. 

Tuti tippek: így csinálj tökéletes komposztot!

Forrás: Shutterstock

A komposztálással jelentősen csökkenthető a háztartási hulladék is, hiszen annak mintegy egyharmada megfelel erre a célra. Másrészt olyan szerves trágya készül, amivel egyszerűbbé és olcsóbbá válik a kert trágyázása. Ráadásul nem is kell feleslegesen költeni a műtrágyára, tápoldatokra. Termékenyebbé lehet tenni a talajt, a növények egészségesebbek lesznek.

Miben történjen a komposztálás

Ennek több féle módja is lehetséges. Boltban lehet vásárolni fa, fonott, műanyag, vagy fémhálós komposztáló ládát. Ezekről a leírásban az olvasható, hogy felgyorsítja a folyamatokat, ami jól hangzik és jól is mutat, de egy régi kuka is megfelel a célra, aminek az oldalába a jobb szellőzés érdekében lyukakat kell fúrni. És nem árt egy fedelet is használni. hogy a szagok ne tertjedjenek. Ha nincs kuka, de van barkácsoló kedv, néhány faraklapból is megoldható a dolog, ha legalább 1x1 méteresre alakítható. Ha a pénz és a barkácskészség is hiányzik, a kert vagy az udvar hátsó részében is ki lehet alakítani komposztáló helyet, ahol a rétegeket egymásra lehet pakolni.

A hely kiválasztása

A jó komposztáló szellős és és kellően nedves. A kiválasztott hely kapjon elgendő napfényt, de nem szabad teljesen kitenni a napra, mert akkor könnyen kiszárad. A legjobb a félárnyékos hely. Figyelni kell arra, hogy a komposztáló ne legyen túlságosan tömör, mert akkor bűzős rothadás indul meg és nem lesz értékes humuszunk.

Nem mindent lehet komposztálni

A mikroorganizmusok munkájához két elem: a szén és a nitrogén nélkülözhetetlen, ezeknek fontos az aránya ahhoz, hogy a komposztálás gyorsan végbemenjen. Minden szerves anyag lebomlik, de sok csak nagyon lassan, és gátolja a humusz kialakulását, ezért fontos erre is odafigyelni, és arra is, hogy egyensúly legyen nitrogéntartalmú nedves és a szénelemet tartalmazó száraz hulladék között. A helyes arány 50-50 százalék.

Nedvesek: zöldség és gyümölcsulladék, zöld levelek, levágott fű, zöld gyomok, bizonyos virágok, de a kávézacc és a teafű is.

Szárazak: száraz levelek, kartonpapír, fahamu, elhervadt virágok, tojáshéj, faforgács, felaprított újságpapír, növényező állatok ürüléke. Fontosak a gallyak is a szellőzőréteg kialakításához.

Ami semmi képpen nem kerülhet bele: csontos állati zsírt tartalamazó ételek, tűlevelűek levele, háztartási szemét, vegyszer, gyógyszer, üveg, fém, műanyag.

A komposzt kezelése

A komposztnak vízre van szüksége. Ha nagyon száraznak találod, mert például kevés volt a csapadék, locsold meg. Hetente egyszer össze kell keverni, hogy a komposzt elég oxigénhez jusson. Ennek elvégzéséhez a legalkalmasabb egy vasvilla. A jó komposzt keialakulásához 12 hónapot kell várni. Az érett sötét, feketés barna, és könnyen morzsolódik. Mielőtt felhasználnánk, az elbomlatlan részeket ki kell venni belőle és ezeket az új komposzt elkészítéshez felhasználhatjuk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek