Mindenütt nagyban lecsökkent az immunitás a betegséggel szemben.
Forrás: Pexels
A koronavírus-világjárvány árnyékában az influenzás megbetegedésekre kevesebb figyelem fordult, ám szakemberek szerint a következő influenzaszezon komolyabb károkat is okozhat világszerte.
Az NBC cikke szerint idén az Egyesült Államokban az átlag 200 ezer helyett idén alig 2000 influenzás megbetegedést igazoltak. Ennél ugyan a valódi esetszám jóval magasabb lehet, de becslések alapján 45 millió helyett helyett így is „csak” 9 millióan betegedtek meg az országban influenzában a koronavírus-járvány közepette.
Ennek oka az emberi találkozások drasztikus csökkenése, illetve az általánossá váló maszkviselés, ám Andy Pekosz mikrobiológus úgy véli, hogy ez jelen esetben nem túl jó hír.
A szakértő azt állítja, hogy mivel már több mint egy év eltelt anélkül, hogy a lakosság jelentős része megfertőződött volna influenzával, és mivel kevesebben szereztünk védettséget, a lakosságon belül az influenzára fogékony emberek száma növekedni fog.
A vírus a csecsemők és kisgyermekek számára a legveszélyesebb, hiszen ők még nem igazán találkozhattak vele, de az elmúlt időszakban akár a duplájára nőhetett azoknak a száma, akik nem immunisak a betegséggel szemben.
Több gyermekhalálozás következhet be, és ezzel párhuzamosan az esetek száma nőhet az egész közösségen belül. Ez azért van, mert a lakosság általános immunitása az előrejelzések szerint alacsony lesz.
– véli Scott Hensley, a Pennsylvaniai Egyetem mikrobiológusa.
Azt egyelőre nem tudni biztosan, hogy idén ténylegesen kevesebb fajta influenza vírustörzs terjengett, vagy csak a kevesebb megbetegedés miatt sikerült kevesebbet megtalálni a mintákban. Ha valóban kevesebb törzs van, akkor a meglévő oltás is hatékonyabb, nagyobb az esélye, hogy az elkapott törzs ellen védelmet ad. Amennyiben sok törzs rejtve maradt, úgy az oltás is kevesebb embert tud megóvni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden év februárjában választja ki azokat a törzseket, amelyek alapján elkészül a következő szezon oltása.
Már pedig az influenza elleni védőoltás a koronavírus elleni vakcinákhoz hasonlóan a kórházi kezelés szükségessége mellett a halálozás esélyét is szinte nullára csökkenti.
Az Inforádió azt írja, hogy míg amíg tavaly márciusban Magyarországon hetente több tízezren fordultak orvoshoz influenzás tünetekkel, idén ugyanakkor hetente mindössze néhány ezer embernak voltak ilyen panaszai. Persze ez annak is köszönhető, hogy a háziorvosi rendelőkben ingyen oltották be az influenza elleni védőoltással a pácienseket, ami a távolságtartási és maszkviselési szabályokkal idén jóval kevesebb megbetegedést jelentett.