A kínai Sinopharm vakcina technológiája több mint száz éves múltra tekint vissza, így sem a hatékonysága, sem a biztonságossága nem megkérdőjelezhető. A szakemberek továbbra is mindenkit az oltás felvételére buzdítanak.
Forrás: Pexels.com
A híresztelésekkel ellentétben nincs szükség a kínai oltóanyag harmadik dózisának felvételére – mondta el dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Magyar Nemzetnek. A rektor szerint nincs ok az aggodalomra, hiszen ellenanyagszinttől függetlenül a vakcinák felvétele után mindenkinél kialakul a védettség.
Dr. Merkely Béla a kínai oltóanyag hatékonyságát megcáfoló sajtóhírek kapcsán elmondta, hogy a Semmelweis Egyetemen még nem találtak olyan kínai vakcinával beoltott személyt, akinek ne lett volna pozitív, a tüskefehérjével ellenes antitestje két dózis beadását követően. A szakember szerint minden oltás sokkal erősebb immunválaszt vált ki, mint maga a megbetegedés, ez pedig a kínai oltóanyag esetében is igaz.
– magyarázta a professzor, aki hangsúlyozta, hogy az elölt vírust tartalmazó vakcinákban nemcsak a tüskefehérje található meg, hanem rengeteg másféle fehérje is.Egyes médiumok és a közösségi média felületek sajnálatos módon néha elbizonytalanítják az embereket egyes vakcinákkal kapcsolatban, amelynek következtében az emberek megfeledkeznek ezen vakcinák előnyeiről
– mutatott rá dr. Merkely majd hozzátette, hogy a kínai oltóanyagnak a legenyhébb az oltási reakciója, és mivel teljes elölt vírust tartalmaz, a különböző vírusvariánsok ellen is képes megadni a legszélesebb immunitást. Dr. Merkely Béla szerint
jelenleg nincs szükség az oltóanyag harmadik dózisának felvételére,
és véleménye szerint erre a közeljövőben sem kerül sor.
Mivel a kínai vakcina a teljes elölt vírust tartalmazza, az általa kiváltott immunválasz nem egyetlen fehérjére korlátozódik.Mivel ez a vakcina nem csupán egy fehérjére koncentrál, lehet, hogy fehérjénként gyengébb immunválaszt ad, ám az általa kialakított védelem teljesebb
– magyarázta a Borsnak dr. Tóth Sándor víruskutató.
– Bár arányaiban kevesebb tüskefehérje elleni antitestet termeltet, a többi fehérjével szemben csak az ezzel a technológiával készült oltóanyag tud ellenanyagot kelteni.
Ez azt jelenti, hogy ez a vakcina több ponton tudja támadni a vírust
– fejtette ki a szakember, aki szerint éppen ezért a kínai olótanyag nagy eséllyel képes lesz védelmet nyújtani az újabb koronavírus variánsok ellen is. Tóth Sándor szerint az oltóanyag képes megakadályozni a betegség súlyos lefolyását és a halálozást.
A legtöbben azért nem bíznak a kínai vakcinában, mert néhány esetben előfordult, hogy egy teszt alacsony ellenanyag szintet mutatott a második dózisának beadását követően. Dr. Tóth Sándor elárulta, ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a szervezet ne védekezne a vírus ellen.A forgalomban lévő tesztek jórésze a tüskefehérje ellen keletkező ellenanyagot ismeri csak fel
– magyarázta a virológus, aki szerint ezek a tesztek könnyen félrevezethetik azokat, akik elölt vírust tartalmazó védőoltást kaptak.
– Erről a száz éve jól működő technológiáról egy indiai virológus azt mondta:
míg a rekombináns vakcinák immunológiai menüt nyújtanak, az elölt vírust tartalmazó vakcina immunológiai svédasztalt.
Ez azt jelenti, hogy többek között a kínai vakcina több fegyver közül is válogathat a vírus ellen
– mondta.