Megindító pillanatoknak lehettek tanúi az orvosok egy pesti kórházban: lélegeztetőgépre kötött édesanyának játszották le kislánya születésnapi jókívánságát. A mama légzése és szívverése szaporább lett gyermeke hangjára.
A Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet azzal a céllal indította útjára a KAPOCS programot, hogy ebben a nehéz időszakban támogatást nyújtson a betegeinek, többek között a súlyos állapotú koronavírus fertőzötteknek. A program megálmodói vállalták, hogy a járvány ideje alatt felolvassák a hozzátartozók üzeneteit a betegeknek, sőt hanganyagot is lejátszanak nekik.
A programot négyen indították útjára, s mindannyian úgy gondolják, ez a legkevesebb, amit megtehetnek a betegeikért.
A program egy hete fut, s egyre több hangüzenet érkezik, ám egyelőre leginkább a COVID intenzív osztályon fekvő betegek számára
– mesélte az intézet kommunikációs igazgatója, Gui Angéla, a program egyik önkéntese, aki abban bízik, hogy a program nem csak a járvány ideje alatt fog működni.
– Én eddig két alkalommal játszottam le hangüzenetet, mindkétszer lélegeztetőgépen lévő betegnek, és szinte biztos vagyok benne, hogy érzékelték. A gépeken lehetett látni, hogy szaporább lett a szívverés és gyorsabb a légvétel. Nagyon nehéz pillanatok ezek.
Lehet, hogy ez az az utolsó üzenet, amit a betegek magukkal visznek a mennyországba
– csuklott el Angéla hangja.
– Olyan egyszerű üzenetekről van szó, amikor egy gyermek azt kéri a születésnapjára, hogy az édesanyja vele tölthesse, vagy amikor összegyűlnek a szomszédok és megnyugtatják a beteget, hogy minden nap megetetik a szeretett kutyát. Ám ezek mind-mind olyat erőt adnak a szervezetnek, ami segítheti a gyógyulást. Abban bízunk, lesz olyan betegünk, aki lekerülve a lélegeztetőgépről megerősíti majd, hogy hallotta ezeket az üzeneteket – fejezte ki reményét Angéla.
A Bors írt már hasonló esetről, ami egy másik kórházban történt: Kovács Imre felesége Haraszti Irén nyolc hónapos várandósan fertőződött meg a koronavírussal, így gyermekét sürgősségi császármetszéssel segítették a világra. Az édesanya élete során mindössze két percet tölthetett együtt kisfiával, Imikével.
Amikor beszéltem hozzá és lejátszottam Imike mobiltelefonra felvett sírását, egy könnycsepp jelent meg a szemén. A következő alkalommal ez megismétlődött
– mondta a Borsnak korábban a családapa, akinek feleségét múlt pénteken, hosszú küzdelem után győzött le a vírus.
Dr. Bense Tamás családorvos a Borsnak általánosságban elmondta:
– Előfordul, hogy egy beteg az altatás után, az ébredési periódusban arról számol be, hogy minden körülötte zajló beszélgetést hallott. Hogy milyen szinten szabadulnak fel az agykéreg bizonyos területei, az minden embernél más. Egyértelműen megtörténhet, hogy egy anya valóban a gyermeke hangjára reagál.