A katasztrófákat könnyű előidézni, de most az elkerülésüket is megkönnyítjük.
Forrás: Pexels
Elég egy apró figyelmetlenség, egy rossz mozdulat, és oda a mennyei étel, amit gondosan igyekeztünk elkészíteni. A sütés-főzés során felmerülő bakik olykor végzetesek, sőt testi épségünkre veszélyesek is lehetnek, így most mutatunk néhányat, amelyek egy kis odafigyeléssel könnyen elkerülhetők.
Ismert receptek esetén jó a rutinra és az improvizálásra hagyatkozni, ám számtalan olyan étel – főként sütemény – van, amelyeknél grammra pontosan be kell tartani a hozzávalók mennyiségét, illetve az elkészítés módját és sorrendjét. Igenis számoljuk bele az előkészületekkel töltött időbe a recept alapos tanulmányozását, hogy az eredmény a lehető legjobb legyen.
A legtöbb konyhai rémálom egyik előidézője a türelmetlenség, főleg, ha sütés közbeni hőmérséklet közben jelentkezik. Természetes, hogy meg szeretnénk kukkantani a sütőben készülő ételt, de fontos tudni, hogy ahányszor feleslegesen kinyitják a sütő ajtaját, annyi alkalommal hűlik a belső hőmérséklet: ezután időbe telik a megfelelő hő újbóli elérése, így a sütési idő is megnövekszik. Egyes esetekben ráadásul – mint például a kenyereknél vagy a habos süteményeknél – a sütőajtó kinyitása miatt össze is eshet a finomság.
Logikusnak tűnhet, ám a gyorsaság kedvéért mégis hajlamosak vagyunk túl sok alapanyagot tenni a serpenyőbe. Ha túltöltjük a serpenyőt, a felső rétegnek esélye sem lesz megfelelően lepirulni, ráadásul azok a darabok a felfelé áramló gőz hatására elkezdenek főni a saját levükben. Ha párolás a cél, a túltöltés teljesen rendben van (bár ezesetben ajánlott egy arra alkalmas edény beszerzése), ellenben ha pirítani szeretnénk és nem elég nagy a serpenyőnk, inkább több körben dolgozzunk.
Meglepően hangozhat, de a forrásban lévő víz egyáltalán nem megfelelő kávé és tea esetében. A forró víz képes megégetni az őrleményt és a tealeveleket is, ezáltal fokozódik a keserű íz. Ha forrás után várunk néhány percet, sokkal ízletesebb végeredményt kapunk. Szakértők szerint a kávé 90-96 fokos vízzel a legtökéletesebb.
Szintén logikus lépésnek hangzik, mégis számos alkalommal feledkezünk meg a zöldségek és gyümölcsök felhasználása előtti mosásról. Fontos azonban fogyasztás előtt gondosan megmosni ezeket, felületükön ugyanis könnyen előfordulhat a kosz, a baktériumok és a szennyeződések mellett például rovarirtószer is, amelyek mindegyike veszélyt jelenthet az egészségünkre. Emellett megszabadulhatunk az olyan potyautasoktól is, mint a hernyók vagy más rovarok.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni a folyamatos kóstolgatásról, az ízek szabályozásáról, ami tálalás után képes kellemetlen meglepetéseket okozni. Persze számos esetben megoldható az utólagos fűszerezés, ám amennyiben mégis olyan fogással van dolgunk, amelyek ízén főzés után már nem alakíthatunk, elengedhetetlen a folyamatos kóstolgatás.
Az előző ponttal szorosan összefügg a kanál vagy egyéb eszköz folyamatos nyalogatása az ízek ellenőrzése során, ám érdemes szem előtt tartani a higiéniai kérdéseket – főleg, ha az ételt másoknak is készítjük – a nyállal ugyanis számos kórokozót bejuttathatunk az ételbe. A kóstolás során használt kanalat semmiképp sem mártsuk bele egynél többször az ételbe, helyette rögtön öblítsünk rajta egyet. És ez érvényes az ujjal való kóstolásra is.
Az életlen kések nemcsak a konyhai munkát nehezítik meg, a testi épségünkre is veszélyesek lehetnek. Minél tompább ugyanis egy kés, annál nagyobb erőfeszítés kell a használatához, ezzel pedig erősebben ejthetünk magunkon sérüléseket is. Habár egy éles kés veszélyesebbnek tűnhet, valójában sokkal biztonságosabb: mivel segítségével könnyedén irányíthatjuk a vágásokat.
A már emlegetett türelmetlenség mellett a feledékenység miatt is követhetünk el hibákat a konyhában: főleg, ha húsokról van szó. Ha például steaket vagy más nyers húst a hűtőszekrényből egyenesen a forró serpenyőbe helyezünk, könnyen megtörténhet, hogy a hús kívülről túlsül, belülről pedig nyers marad. Főzés előtt körülbelül fél órával vegyük ki a hűtőből az elkészíteni kívánt húst, hogy az szobahőmérsékletű legyen sütés előtt.