A mai nap legfontosabb hírei.
Szaglásvizsgálattal és szaglástréninggel segítenek az ország első szaglásvizsgáló centrumában azoknak, akiknek a koronavírus-fertőzés után több mint három héttel is fennmaradtak a szaglásukat érintő panaszaik.
***
Szerdán újabb időpontokat hirdetnek meg 199 ezer adag Pfizer vakcinára. Ezekre már mindenki tud időpontot foglalni, nem csak azok, akik SMS-t kapnak
– közölte György István államtitkár a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online tájékoztatóján.
***
Az utóbbi hetekben annyit javult a járványügyi helyzet, hogy a kormány úgy döntött: megtarthatják az oktatási intézmények a ballagásokat május 25-e után. Mindemellett az érettségin is enyhítettek: azok a diákok, akik önhibájukon kívül nem tudtak írásbelizni, szóbeli vizsgát tehetnek.
***
633 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 799 588 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 52 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 29 329 főre emelkedett.
***
A beoltottak száma 4 790 996 fő, közülük 2 774 416 fő már a második oltását is megkapta.
Folyamatos az oltás a kórházi oltópontokon. Az érvényes regisztrációval rendelkezők az online időpontfoglalóban több vakcinára is tudnak foglalni oltást. A háziorvosok Sinopharm, Janssen és Moderna vakcinákkal oltanak. A kormány mai ülésén tárgyalja az újraindítás újabb fokozatával várható intézkedéseket. A következő napok oltási tervéről az Operatív törzs mai sajtótájékoztatóján adunk tájékoztatást.
***
A világon 164 234 081 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 404 391 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint.
***
Újabb és újabb törésvonalak bontakoznak ki oltakozók és nem oltakozók között. De mi van, ha a párok vagy családtagok feszülnek egymásnak késhegyig menő vitákban? Forrnak az indulatok a Facebook-csoportokban és a való életben is.
A nyájimmunitás mindenképp kialakul, az nem úszható meg. Rusvai Miklós szerint azonban a kérdés az, hogy hány százaléka alakul ki oltás révén és mennyi fertőzés révén.
– Az a cél, hogy minél többen szerezzék meg oltással a védettséget és minél kevesebben fertőzéssel. Utóbbi ugyanis kockázattal jár, hiszen több lesz a megbetegedés, többen kerülnek kórházba, megemelkedik a fertőzés okozta szövődmények száma, és többen halnak meg a betegség következtében – figyelmeztet a professzor.