A felgyülemlett por komoly egészségügyi kockázatokat rejthet.
Forrás: Pexels
Legyen szó nagytakarításról, vagy csak egy gyors rendrakásról, a portörlés szerves része otthonunk tisztántartásának. A por többnyire emberi bőrsejtekből áll, de tartalmazhat poratkákat, és azok ürülékét, emellett baktériumokat, penészt, állatszőrt, sőt vírusokat is.
Amint a por a levegőbe kerül, a részecskék súlyos allergiás reakciót okozhatnak, asztmás rohamokat és egyéb légzési panaszokat válthatnak ki.
A lakás egyes pontjairól nem is gondolnánk, hogy extrém módon képes porosodni, így teljesen figyelmen kívül hagyjuk azokat, aminek következtében nagyban ronthatjuk lakásunk levegőjének minőségét.
Sokan úgy gondolnak a porra, mint egy esztétikai probléma, ezért csak amiatt kerül eltávolításra, mert valami csúnyán néz ki
– mondja Josh Mutlow, a Dyson háztartási gépeket gyártó cég tervezési vezetője.
A szakember szerint ez egy nagy hiba, hiszen így az alig vagy egyáltalán nem látható területeken felgyülemlik a por, ami komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Mutlow felfedte azokat a helyeket a lakásban, amelyeket gyakran hagynak figyelmen kívül, ha portalanításról van szó.
Takarítás közben szinte mindig elkerüljük a plafont, pedig nemcsak pókhálók, por is nagy mennyiségben megtapadhat rajta. A Dyson 2021-es globális felmérése szerint a legtöbb ember a plafonját takarítja legkevésbé. A feladatra érdemes egy könnyű, vezeték nélküli porszívót választani, aminek kefés feje is van, így könnyen tisztíthatjuk vele a plafont és a falakat is.
Legyen szó csillárokról, asztali- vagy állólámpákról, a por nem elég, hogy könnyen meggyűlik rajtuk, a hő hatására a meleg levegő képződésével mozgásba kerülhetnek. Ezek megtisztítása előtt mindenképpen várjuk meg, hogy lehűljön az izzó, majd egy mikroszálas kendővel töröljük át a felületet.
A fürdőszoba nedves környezete ideális körülményeket teremt a portetvek számára. Nemcsak a zuhanyzó rendszeres portalanítása és takarítása fontos, de lehetőség szerint egy szellőztetőkészüléket is szereltessünk be.
Kedvenc növényeink levelén könnyen megtapad a por, aminek következtében nehezebben jut be a napfény, ami nemcsak az egészségükre veszélyes, a fotoszintetizálást is befolyásolja. Esetükben könnyű dolgunk van: egy nedves kendővel törölgessük át a leveleket, vagy egy puha kefével tisztítsuk meg a felhalmozódott port.