A mosógépek ára mintegy 80 ezer és 450 ezer forint között mozog, ezért nem mindegy, mennyit is fogyaszt az évek során az adott készülék, milyen könnyen használható, illetve milyen jól mos vagy öblít. A Tudatos Vásárlók erre keresték a választ, melyet a Bors ma általános tisztítási tippekkel megfejelve közöl.
Forrás: Fotó: Pexels.com
A kiskereskedőknél vásárolt, nemzetközileg akkreditált laboratóriumokban egységes módszerrel vizsgált termékeket az összes tesztszempont mentén hiánytalanul összehasonlították. Hogy a berendezések felhasználói szempontok alapján is értékelhetőek legyenek, azokat minden esetben
mosási, öblítési, energia- és vízfogyasztási, csendességi, illetve használhatósági próbának tették ki.
A mosógépeket a hétköznapi életben is használatos színes textíliákkal tesztelték, méghozzá kétféle programmal, melyek mindegyikét három alkalommal futtatták le: 40 fokos pamut, 40°C műszálas, valamint „easy care” programon. A ruhákat előtte bekenték egy tipikusan erre készült „műkosszal”, ami bor-, tea-, csoki-, olaj-, illetve rúzsfoltokat imitált.
A tesztek során a készülékek mosási és öblítési hatékonyságát, azok víz- és energiafogyasztását, az általuk való zajkibocsátást, valamint általános használhatóságuk mellett
a velük járó kézikönyvek használhatóságát is értékelték,
mégpedig azt vizsgálva, mennyire találhatóak meg bennük a biztonságos és egyszerű üzemeltetéshez szükséges alapinformációk, illetve hogy azok mennyire felhasználóbarát formában vannak jelen a kiadványokban.
A teszteket végző csapat azt javasolja, hogy
a környezettudatosság jegyében vásároljunk használt terméket.
Már csak azért is, mivel minél több speciális beállítás van egy mosógépen, annál drágább lesz, főleg ha nem is használjuk őket. Igazán hasznos funkció azonban az
automata adagolás és hőszabályozás; a hőfok, illetve a centrifugálás fordulatszámának beállítása; az extra öblítési ciklus, valamint a ciklusok végi jelzés.
Egy mosógépben persze több alkatrész is van, amire érdemes odafigyelnünk, ám ha elsősorban a berendezés tisztán tartása a cél, az alábbiak kipucolása minden esetben elengedhetetlen.
Ha túl sok vegyszert használunk, a tartóban felgyülemlik a felesleg, sőt: valamennyi akkor is lerakódhat, ha megfelelő a mennyiség.
Mivel a penészgombák szeretik a nedves környezetet, a mosás során a ruhák közé is bekerülnek majd.
A penész letakarításához teljes egészében szedjük ki a tartályt, mossuk tisztára a zuhany alatt, majd töröljük szárazra! Ha tartályt nem lehet kivenni, egy használt fogkefe jó szolgálatot tehet a kitakarításában.
A mosógépben felgyülemlett kosz a szűrőkben gyűlik össze, így időnként ez is muszáj kiüríteni, majd átmosni.
Ránézésre ez sokszor tisztának tűnhet, ám ez nem azt jelenti azt, hogy nem tud megtelepedni rajta a kosz és a vízkő.
Kitakarítani úgy a legegyszerűbb, ha valamilyen fertőtlenítőszert töltünk a gépbe, majd elindítunk egy 90 fokos mosást üresen, illetve néhány ronggyal.
Azt illetően, hogy a mosógépet
mégis melyik otthoni módszerrel a legérdemesebb takarítani,
vagyis hogy az alkalmazott szerek közül melyik bizonyul a leghatékonyabbnak, természetesen megoszlanak a vélemények. Mindenesetre ha valaki szeretné kiváltani a reklámokból jól ismert, megnevezni nem kívánt nyugati adalékot, kedvére szemezgethet a trisó, a citromsav, az ecet, a szódabikarbóna, a mosószóda, illetve akár a hipó között, melyek mindegyike mellett honfitársaink ezrei tették le az esküt.