Tíz év múlva náthaszerű vírussá szelídülhet a Covid-19 egy új kutatás szerint. A vírus jobb megismeréséhez a matematikát hívták segítségül, ami meglepő adatokkal igazolta a csillapodásáról szóló korábbi elképzeléseket.
Az első hullám szörnyű, mivel még soha nem volt kitéve senkinek szervezete a koronavírusnak, de minél több és több ember átesik rajta, vagy kap oltást, az immunrendszer annál jobban tud majd alkalmazkodni hozzá. A Covid-19 súlyossága így csökkenhet - magyarázta a kutatás vezetője, Fred Adler, az amerikai South Utah egyetem matematika tanszékének a professzora, akinek a tanulmányát Rusvai Miklós virológus is alátámasztotta a Metropolnak.
- Jelenleg az őszi-téli időszakban négy klasszikus koronavírus okoz légzőszervi megbetegedéseket. Ezek a kórokozók már többé-kevésbé hozzászoktak az emberhez, emiatt súlyos betegségeket, így tüdőgyulladást sem okoznak, csak enyhe légúti panaszokat - magyarázta Rusvai Miklós a Metropolnak.
- Nagy valószínűséggel néhány évtized múlva a SARS-CoV2 koronavírus is belesimul majd ezeknek a klasszikus koronavírusoknak a sorába, Így ez lesz az az ötödik koronavírus, ami a nátha periódusban felső légúti megbetegedéseket okoz. Ez a folyamat nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem fokozatosan, tehát nem gondolnám, hogy a változás a következő pár évben lezajlana. Ez általában hosszabb időt szokott igényelni, de az biztos, hogy a Covid-19 kórokozójára is ez vár.
- A vakcinázás átsegít bennünket azon a perióduson, amikor a vírus megszelídülése még nem történik meg, vagyis arra jó, hogy addig ne legyen sok megbetegedés, amíg ez a folyamat lezajlik - tájékoztatott a virológus, aki mindenkit arra biztat, hogy oltassa be magát, hiszen így érjhetük csak el a nyájimmunitást. Magyarországon jelenleg 5 féle oltóanyagra lehet időpontot foglalni: Pfizerre, Sinopharmra, illetve Szputnyikra. Egyes budapesti oltópontokon Janssen és Moderna is foglalható – közölte a Koronavírus tájékoztató oldal Facebook-bejegyzésében.
A vírus leszelídülésében a legtöbb virológus is egyetért, Jeffrey Shaman szerint pedig a koronavírus végül szezonális megbetegedéssé alakulhat. A New York-i Columbia Egyetem Mailman Közegészségügyi Iskolájának professzora az eddigi tapasztalataira alapozva úgy gondolja, hogy inkább egy influenza szerű vírussá enyhülhet, ami a többségnek nem jelent majd problémát. Azonban a Covid-19 továbbra is veszélyes lesz az idősek és valamennyi alapbetegségben szenvedő számára.
- Reménykedem benne, hogy valami olyan dologgá alakul át, ami sokkal kevésbé bomlasztja a jelenlegi életünket - mondta bizakodva a professzor, aki ezek alapján úgy gondolja, hogy később nem kell majd vakcina sem a vírus legyőzéséhez.
Nem ez lenne az első alkalom, hogy egy óriási pusztítást okozó vírus a későbbiekben már csak szezonális betegségként van jelen a mindennapokban. Az 1918-as spanyolnátha a világ eddigi legtöbb halálos áldozatával járó influenzajárványa volt, azonban a modern kori tudomány kimutatta, hogy a tízmilliók haláláért felelős pandémiáért a ma is jelen lévő H1N1 influenzavírus volt a felelős.