Aktuális

Szerencsét hoz a szobrok simogatása

Bors

Létrehozva: 2021.05.09.

A világ sok városa beazonosítható egy-egy épülete vagy szobra alapján, amely egyben „kötelező” turistacélpont is. A legtöbbjüknek pedig van olyan, az útikönyvekben esetleg nem is szereplő jellegzetessége – szájról szájra terjedő legendája –, amelyet szerencsét hozóként tartanak számon.

Forrás: Shutterstock

Budapest talán leghíresebb, csaknem százéves múltra visszatekintő szerencsehozó szobra a Várnegyedben 1937-ben felállított Hadik András lovas szobra, amelyre régen a diákok másztak fel a jó vizsgázás érdekében. Majd a bátrabb turisták is követték a hagyományt. Egykor a közeli BME kollégiumában élő fiatalok a ló „legnemesebb” testrészét simogatták meg, sőt a krónikák szerint szidollal fényesítették, ettől vártak segítséget. A csodatévő erejében való hit onnan eredhet, hogy a második világháború bombázásai során a környező épületek súlyos károkat szenvedtek, viszont a szobor épen maradt. Bár a budai Várban lévő kollégium épületét ma már más célra használják, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának hallgatói mérnökké válásukkor állítólag még ápolják a szobornál a hagyományokat.  

Megmenti a várost is

Ugyancsak az állat hátsó lába közötti rész vált az idők során a legcsillogóbbá Szentpéterváron, az alapító Nagy Péternek a Néva-parton álló lovas szobrán. A nagy orosz költő, Puskin által a Bronzlovas című elbeszélő költeményben megörökített al­kotás nemcsak a város egyik szimbóluma, hanem szerencsét hozó szobra is lett: sokan másznak fel megsimogatni. Egy 19. századi legenda szerint amíg a Bronzlovas (Méd­­nij vszádnyik) áll, idegen hatalom nem fog­lalhatja el a várost. Éppen ezért a második vi­lágháborúban, az ak­kori Leningrád 900 na­pos ostroma alatt sem mertek hozzányúlni a hatalmas emlékműhöz, nem bontották le, hanem homokzsákokkal és fa­építményekkel álcáz­ták, és csodák csodájára sértetlenül élte túl a harcokat.

A vadmalac orra

Akinek ideje engedi, Firenzében felkeresi az Il Porcellino elnevezésű vadkant, ugyanis a legenda szerint ha valaki pénz dob az alatta lévő kútba, majd megsimogatja a malac orrát, visszatér a városba. 
A szökőkút figurája egyébként egy 1634-ben készült bronz vadkanszobor nyomán készült, mely a város  világhírű képtárában, az Uffiziben látható.  
A szobor másolatai a világ számos városában  – Ausztráliától Japánon át Kanadáig – megtalálhatók, és a malac orra mindenütt fényes lett a sok simogatástól. 

A belga kismajom

Fényesre koptatták annak a kis majomszobornak a fejét is, amely a belga Mons-ban, a városháza előtt üldögél. Annyit tudnak a szoborról, hogy már több száz éve ücsörög a he­lyén, de hogy miért és ho­gyan került oda, csak ta­lálgatják. Mindenesetre az arra járók gyakran megcirógatják a kis állat fejét, hogy szerencsés napjuk legyen, vagy hogy teljesüljön egy kívánságuk.
Ugyancsak simogatással hoz szerencsét Rigában a Brémai muzsikusok szobra, amelyen az állatok orrát kell megérinteni.

Emberi testrészek

De nemcsak állatok, hanem em­berek, híres személyek szobrainak kiálló (test)részei is vonzzák a kezeket. 
Az egykor tíz nyelven éneklő francia énekes-színésznő, Dalida párizsi, a Montmartre-on látható szobrán a mellek váltak igen fényessé az idők során. 
Bár nem volt olyan híres, mint a francia énekesnő, mégis szobrot kapott Budapesten a Zrínyi és az Október 6. utca sarkán a békebeli rendőr, aki gyermekek életét mentette meg. A 2008-ban felállított kedves szobor – a krónikák szerint – annak a környékbeli posztos rendőrnek állít emléket, aki egy sebesen haladó lovas kocsi elé állva megmentette a labdája után az útra kiszaladó gyermekek éle­tét. A rendőr elesett, a bordája eltörött, hetekig lábadozott, és a két fiú édesanyja hálából ellátta étellel, hogy felépüljön. Talán ezért csillog a hasa a legjobban.

Megtaposott bagoly

Dubrovnikban, a Pile kapunál, a ferences rendház bejáratának közvetlen közelében lehet rábukkanni egy kopottas vízköpő fejre, amely térdmagasságban lóg ki a kőfalból. Ez a kődarab valaha egy baglyot ábrázolhatott, és a legenda szerint nem simogatással hoz szerencsét, hanem rá kell állni!
Ám nemcsak régi szobrokat lehet felruházni szerencsét hozó, mágikus erővel, hanem újonnan felállítottakat is. Erre példa Budapesten a Falk Miksa utcában 2014 óta a járókelőket figyelő tévékrimihős, Columbo hadnagy, akinek állítólag a keze, az orra, a jellegzetes ballonkabátja, de még a kutyája is szerencsét hoz, ha megérintik.
Az arra járók mindenesetre gyakran megteszik…

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek