A mentális egészségünk is romolhat attól, hogy elhanyagoltuk a fogainkat a koronavírus-helyzet miatt. Ráadásul, nem vicc, a szakember szerint jóval többet csikorgatjuk a fogainkat a járvány beköszönte óta.
Forrás: Pexels
Több tanulmány is kimutatta, hogy a többség elhanyagolta a fogait az utóbbi időszakban. Egy 1600 fős kutatás szerint 29 százalékkal kevesebben mentek el fogászati szűrővizsgálatra, mint az azt megelőző évben, és sokan elismerték, hogy jóval ritkábban mostak fogat.
– Nagyon sok fog áldozatául is esett ennek a pandémiás helyzetnek – mondta el a Metropolnak dr. Radánovics-Nagy Dániel fogorvos, aki szerint ezeknek az eseteknek nagy részét félbemaradt, vagy teljesen elmaradt kezelés okozta. Ráadásul a járvány okozta stressz a fogorvosi székben is lecsapódik. Sokaknál kialakul a fogcsikorgatás, azaz a bruxizmus. Ez egy nem tudatos állapot, ami a stressz feldolgozásának az egyik módja.
Ez egyébként is egy népbetegség, de az elmúlt egy-másfél évben brutálisan megnőtt az ilyen eseteknek a száma. Szerintem ezt minden fogorvos meg tudja erősíteni
– mondta a szakember, aki tüneti kezelésének az éjszakai harapásemelő sínt ajánlja.
A University College London kutatása szerint a fogak száma összefügghet akár a mentális egészséggel is. Azoknak az idősebb embereknek, akiknek csupán tíz foguk volt, 30 százalékkal több nehézségük volt a mindennapi ügyeik intézése terén, mint azoknak, akik legalább húsz eredeti foggal rendelkeztek. „Egy fog elvesztésével kapcsolatban a mentális egészség is sérülni fog, hiszen mindenféle önértékelési problémákat is szülhet. Nem beszélve a táplálkozásról, az esztétikai és a beszédképességről” – áll a kutatásban.