Május 15-én éjszaka egy férfi az Erzsébet hídról a Dunába ugrott. Perceken belül kimentették a vízirendőrök, de ehhez kellett az is, hogy a közelben legyenek a közlekedési zsaruk, illetve a tevékenységirányítási központ munkatársainak közreműködése is, aki közvetített a két ágazat között.
Forrás: Wikipedia
Szombat éjszaka a Lánchídon épp egy súlyos baleset történt, emiatt lezárták. A budai hídfőnél a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) két közlekedésrendészeti munkatársa biztosította a helyszínt, amikor jött a riasztás, hogy valaki le akar ugrani az Erzsébet hídról.
– Aznap este közlekedésbiztonsági ellenőrzést hajtottunk végre, amikor a baleset történt a Lánchídon – avat be a részletekbe Balázs Tibor törzszászlós, a BRFK közlekedésrendészeti főosztály autópálya-alosztályának járőrparancsnoka.
– A Clark Ádám téren biztosítottuk a zárást, majd jött a riasztás, hogy egy fiatal férfi be akar ugrani a Dunába. Mivel mi nagyon közel voltunk, így azonnal átmentünk az Erzsébet hídhoz, ahol több embert láttunk a korlátnál, egy férfi pedig a korláton kívül állt, és ugrani készült.
– Mint később megtudtuk, egy kerékpáros vette először észre a férfit – veszi át a szót Ács Tibor őrmester, az autópálya-alosztály járőre.
– Beszélgetni kezdett vele, majd arra sétált egy fiatal pár, és a kerékpáros megkérte őket, hogy hívják a 112-t. Ezután kaptuk mi a riasztást. Abban a pillanatban, hogy megérkeztünk, a férfi beleugrott a folyóba. Szerencsére láttuk, ahogy sodródik, illetve közben már közeledtek a vízirendőrök is.
– Aznap én voltam az ügyeletes, amikor jött a riasztás, hogy valaki a Dunába akar ugrani – ezt már Kiss Bálint főtörzsőrmester, a tevékenységirányítási központ irányítója mondja.
– Mivel életmentésről volt szó, és ilyenkor mindig fontos a gyorsaság, így egyből szóltam a vízirendészetnek, közben hallottam a csatornán, hogy a közlekedésrendészeti kollégák már a helyszínre tartanak. Kiértek a járőrök, és hallottam a csatornájukon, hogy a férfi beugrott a folyóba. Azonnal továbbítottam az információt a vízirendészet csatornájára.
– Mi a Parlament közelében tartózkodtunk, amikor kaptuk a riasztást, hogy egy férfi vélhetőleg a Dunába fog ugrani – folytatja Morvai József törzszászlós, a Budapesti Vízirendészeti Rendőrőrs hajóvezetője.
Egyből elindultunk, de már jött is az információ, hogy a közlekedési kollégák jelezték: „most ugrott le a fiatalember”. Látták, hogy nagy mennyiségű uszadék mellé ugrott, és abba kapaszkodva sodródik lefelé.
A közlekedési zsaruk az Erzsébet hídról végig követték, ahogy sodródik a férfi, így Kiss Bálint ügyeletes segítségével pontos információval tudták ellátni a vízirendőröket, akik még a Szabadság híd előtt megtalálták. Nagyon gyorsan történt minden, így szükség volt arra, hogy az információk minél hamarabb eljussanak a vízirendőrökhöz. Ehhez kellett a profi kommunikáció a központi ügyeletestől is.
Amikor észrevett minket, egyből elkezdett integetni
– ezt már Virág István Richárd törzsőrmester, hajóvezető meséli.
– Rögtön láttuk, hogy nem lesz annyira egyszerű a mentés. Úgy kellett odaállni, hogy nehogy sérülést okozzunk a férfinak, és a hajóban se essen kár, illetve nehogy beakadjon a hajó az uszadékba, mert akkor együtt sodródtunk volna. Emellett áradt a Duna, nagyon erős volt a sodrás!
Az ilyen mentésnél nagyon fontos a szakértelem, és az is szükséges, hogy akit ki akarnak menteni, az partner legyen ebben. A vízirendőrök elmesélték, hogy ebben az esetben a fiatalember minél előbb ki akart kerülni szorult helyzetéből. Miután beemelték a hajóba a férfit, a Szent Gellért téri hajókikötőhöz mentek, és ott átadták a mentősöknek. A közlekedési zsaruk pedig a fiatalember holmiját vitték utána, amit a hídon hagyott.