Habár az egyes megyék és nagyvárosok között hatalmas különbségek lehetnek, egyszerűen nincs olyan pontja hazánknak, amelyben ne észlelnének patkányokat: a megkérdezettek nagyobb része mindemellett egerekkel is többet találkozott az elmúlt időszakban.
Forrás: Shutterstock
Egyes kártevőkkel immáron évszázadok óta együtt kell élnünk, elterjedtségüket eddig mégsem mérte fel senki, a frissen elkészült országos patkánytérkép azonban az egerek előfordulását is megmutatja.
Az annak alapjául szolgáló kérdőívet 4000 érdeklődő töltötte ki: ha lakosságarányosan vizsgáljuk a kérdést, elmondható, hogy a dunántúli megyékből származik a legkevesebb bejelentés, míg a legtöbb Békésből, Borsodból, Hevesből, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megyéből érkezett.
Érdekes lehet a tény, miszerint például Borsodban látták a legtöbb egeret, ám a patkányokat illetően a megye nem tartozik a legfertőzöttebbek közé.
A legkevesebb patkányt egyértelműen a dunántúli megyékben észlelték, ám a Nyugat-Dunántúl kivételével itt is szép számban találhatók egerek – a nagyvárosok adatai nagyságrendileg megegyeznek a saját térségükével.
A lakosságarányos bejelentések alapján nem elhanyagolható továbbá, hogy a jelentősebb települések közül
a patkányok és az egerek esetében egyaránt Sárbogárd, Gyomaendrőd és Kisújszállás végzett az első három helyen
– mindössze eltérő sorrendben. Nyilván mindenkinek azonnal feltűnik, hogy budapesti adatok nem szerepelnek a térképen: ennek oka, hogy a Fővárosi Önkormányzat folyamatosan gyűjti a szükséges információkat, vagyis a kérdőíves kutatás számai azokkal nem vethetők össze.
A szóban forgó kártevőket észlelők zöme patkányból és egérből is évről-évre többet lát. Ezek a rágcsálók nem csupán közegészségügyi veszélyt jelentenek, de jelentős gazdasági károkat is okozhatnak, azaz akkor is védekezni kell ellenük, ha éppen észrevehetetlenek, elvégre csakis így lehet elejét venni az elterjedésüknek. A felmérés adatai szerint számos településen a lakosok által kihelyezett irtószereken túl szervezett, illetve folyamatos kártevőmentesítésre is szükség lenne.
Apropó: mi is lehet az igazán hatásos a patkányok és egerek ellen? Nos,
az irtás egyik legjobb módszere a vegyszeres, vagyis méreggel történő eljárás.
Minden esetben olyan szert kell alkalmaznunk, amely bitrex védelemmel ellátott, vagyis keserű ízű, ezáltal is csökkentve a haszon-, illetve háziállatok elpusztításának veszélyét – a szakemberek legtöbbször véralvadásgátlót használnak.
Igaz, bizonyos esetekben szermentesen is hatékony lehet az irtás: ilyenkor kell különféle csalikhoz, valamint és csapdákhoz folyamodnunk. Képzavar lehet, hiszen patkányt, avagy egeret akarunk ölni, mégis a leghumánusabb módszer talán az úgynevezett leütős csapda, ugyanakkor a szakértők a ragasztós változatok alkalmazását is előszeretettel ajánlják, melynek használata során az abba belefutó rágcsáló szép lassan éhen hal, majd voltaképpen mumifikálódik.
Persze aki igazán etikusan, az élet misztikus körtáncára hangolódva kíván eljárni a rágcsálókkal szemben, élve is befoghatja a kártevőket: ebben az esetben nincs más dolga, mint csalétekkel becsalni a prédát egy dobozba, ahonnan az állat már képtelen kiszabadulni – ezt követően akár szabadon is engedhető egy emberi infrastruktúrától távoli mezőn, illetve réten.