A bíróságon kérheti majd az elmaradt gyerektartást az elvált szülő, a behajtásról azonban az állam fog gondoskodni. Fontos változás, hogy már három hónapnyi késés után is kérhető az állami előleg.
Forrás: Pixabay
Az Országgyűlés elfogadta a tartásdíjak behajtását jelentősen megkönnyítő törvényt. Ennek köszönhetően rengeteg teher lekerül az egyedülálló szülők válláról.
Sok olyan család van ma Magyarországon, ahol valamelyik szülő – az esetek többségében az apa – hiányzik. Körülbelül félmillió gyermek él ilyen körülmények között. Amikor a szülők elválnak, a kapcsolatból kilépő fél részére a bíróság gyermektartásdíj fizetését rendeli el. Ez általában plusz konfliktust generál az épp kettészakadó pároknál, hiszen a gyermek vagy gyermekek szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható tény a tartásdíj mértéke. A pénzt az elvált szülők közel egynegyede nem fizeti meg, így közel 90 ezer gyermek esik el a díjtól, holott erre óriási szükségük lenne.
A jelenlegi szabályok hatalmas terheket rónak az egyedülálló szülők nyakába akkor, amikor a gyermeküknek jogosan járó tartásdíjat nem kapják meg.
– A bírósági ügymenet több évig is eltarthat. Utána a szülő a végrehajtóhoz tud fordulni, ahol ugyancsak hosszú időbe telik, mire eredményt érhet el. Ha ezután sem jut a pénzéhez, a rendőrségen tehet feljelentést, innen pedig ismét a bíróságon köt ki az ügy. Ráadásul mindent – tehát a megfizetés elmaradását is – a behajtást kezdeményező szülőnek kell bizonyítani.
Összességében akár 8-10 évet is igénybe vehet az a folyamat, amire a szülő megkaphatja a gyermekének járó díjat
– részletezte lapunknak Nagy Anna, az Egyszülős Központ vezetője.
Ez jelentősen egyszerűsödik 2022-től. Ahogy Nagy Anna fogalmazott: az új szabályok nagyon nagy segítséget nyújtanak az egyszülős családoknak. – Számomra ez áttörés. Nem tudok erre más szót mondani. Ha ezt és az árvaellátás összegének emelését vesszük, akkor a jövő évtől 130 ezer gyermek kerül könnyebb helyzetbe. Minden család kaphat segítséget, aki kér – mondta a központvezető.
Januártól nem a szülő terhe lesz annak bebizonyítása, hogy nem kapja meg a tartásdíjat.
A bíróságok vizsgálják majd a tartásra kötelezett anyagi helyzetét.
Az eddigi hat helyett már három hónap elmaradás után kérhetik a tartásdíj állami megelőlegezését.
Eltörlik a belépési jövedelemhatárt, azaz január 1-től jövedelmi helyzettől függetlenül bárki kérheti a megelőlegezést.
A megelőlegezett tartásdíj felső határa megháromszorozódik: a jelenlegi 14.250 Ft-ról a mindenkori minimálbér 30 százalékára emelkedik, ez most 50.200 Ft.
A tartásdíj folyósítását csak akkor függesztik fel, ha a nem fizető szülőtől a tartozásának legalább 80 százalékát behajtják, vagy egymás után négy hónapon keresztül folyamatosan, magától megfizeti az összeget a másik félnek.
Az elmaradt tartásdíjakat az állam fogja behajtani végrehajtás útján, mivel sokkal hatékonyabb eszközökkel rendelkezik.