Aktuális

Nem biztos, hogy a legdrágább gyerekülés a legbiztonságosabb

Bors

Létrehozva: 2021.06.27.

A gyerekülés használata mellett nem az a legfőbb érv, hogy kötelező a használata 150 centi magasság és 12 éves életkor alatt, sokkal fontosabb, hogy a gyermekek biztonságos utazásának alapvető feltétele.

Nem biztos, hogy a legdrágább gyerekülés a legbiztonságosabb

Forrás: Shutterstock

A gyerekülés kiválasztásánál bizonyos határokon belül nem lenne szabad, hogy az ár legyen az akadály, ugyanakkor az ADAC német autóklub által elvégzett valós tesztek sok esetben bizonyították, nem biztos, hogy a legdrágább ülések nyújtják a legnagyobb biztonságot. A középkategóriában, de még az olcsóbbak között is vannak megfelelő biztonságot nyújtó darabok. Az a lényeg, hogy az ülés rendelkezzen az ENSZ-EGB megfelelő minősítő pecsétjével, amelyet minden esetben hordoznia kell a gyerekülésnek. 

A legfontosabb szabály, hogy mindig a gyermek méreteihez megfelelő ülést használjon a babától egészen 12 éves korig. Manapság már széles választékban lehet minden kategóriá­ban ilyen hordozókat, üléseket vagy magasítókat találni. Az üléseknél sok esetben az értékesítők az ISOFIX-rögzítés köré vonnak bűvkört, de ez sem állja meg minden esetben a helyét.

A tesztek megmutatják, hogy az autó gyári biztonsági övével megfelelően rögzített ülés is tud megfelelő biztonságot nyújtani, főleg akkor, ha az autóban nincs is gyárilag kialakított ISOFIX-csatlakozó. Igazándiból ez a csatlakozó csak egy gyors bekötést tesz lehetővé, viszont általában jelentős felárral. 

Az ADAC 2021-es tesztjén egyébként volt olyan ülés, a Chicco Kiros amelynek ISOFIX-rögzítése elengedte az ülést, és a próbabábu elszabadult testként repült messzire az ütközés után. Ez pedig rémisztő.

Az ülés kiválasztásánál fontos szempont, főleg, ha több gyermeknek kell helyet biztosítani, hogy az ülések beférjenek egymás mellé. A túl nagy méretű ülések egy kisautóban nem rögzíthetőek megfelelően, ezért lehetőség szerint vásárlás előtt próbálja bele, szerelje be autójába. Nem minden gyermekülés illik ugyanis egyformán minden járműbe. Különösen a régebbi autómodelleknél a hosszú övcsatok rögzítése vagy a kedvezőtlen övmagasság problémákat okozhat. Különösen hátrafelé néző rendszereknél (pl. babaülések) ellenőrizni kell, hogy az öv hossza elegendő-e. A legjobb, ha tanácsot kér egy szaküzlettől, mert az üzemeltetési hibák negatívan befolyásolják a biztonságot. Mindig tartsa be a kezelési útmutatóban és a jármű kézikönyvében szereplő megjegyzéseket és információkat!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek