Elmondjuk, hogy hogyan védekezhet az extrém erős napsugárzás ellen.
Forrás: Shutterstock
Ugyan több híresség is megszólalt már a témában, hogy nagyobb figyelmet kapjon a megelőzés (Miló Viki arról beszélt, hogyan fedezte fel a betegséget, Nagy Adri pedig már a sokadik gyanús anyajegyet távolíttatta el a testéről), sosem lehet eleget beszélni a tudatos napozásról. A mostani kánikulában való leégés ugyanis a bőrrák előszobája is lehet.
Barnulni trendi és valljuk be, szexi is egy világos bikinicsík, ám nem biztos, hogy megéri. Erről a Mocacchinoban beszélgettek a műsorvezetők Dr. Markó Sylviával, aki rögvest azzal kezdte a beszélgetést, hogy milyen akut problémákat okozhat akár egyszeri leégés.
– A napszúrás hányással, fejfájással jár. Ha leégünk, keletkezhetnek rajtunk hólyagok, csalánkiütések, ekcémák, Mallorca-akné, amikor a mellkason jelentkeznek kiütések, ami a napolaj hatása a nap hatására – sorolta a kellemetlen tüneteket a doktor, aki azt is elmondta, kialakulhat fotoszenzibilitás, vagyis fényérzékenység, napallergia is, akár már egyszeri, extrém leégéstől is.
Hosszú távon pedig súlyosabb következményekkel is számolni kell: a sokszori erős napsugárzás az immunrendszert is gyengítheti és rákos megbetegedést is okozhat azáltal, hogy a napsugarak hatására a sejtek mutálódhatnak.
* Fényvédőkrém használata akkor is ajánlott, sőt, szinte kötelező, amikor autóba ülünk, hiszen az üvegen keresztül is hat a sugárzás. Ugyanez igaz az utcán sétálásra vagy a tömegközlekedési eszközökre. Legalább 30-as fényvédő-faktorú krémet használjon!
* Hordjunk hosszú ruhát, kalapot.
* Védeni kell a szemet is, ugyanis kötőhártyagyulladást, szürkehályogot okozhat. Sőt, a nap hatására a szemben is kialakulhat melanóma, vagyis bőrrák. Napszemüvegből olyat kell választani, ami 400 nanométerig, valamint az UV-A és UV-B sugárzás ellen is véd
* Ha a strandon a napot az árnyékban töltjük, akkor is be kell kenni a testünket! A napsugárzás ugyanis a felhőkön is áttör, mintegy 90%-ban ilyenkor is eléri a bőrt, de a lombokon is átsejlik.
* A doktornő véleménye szerint 10-16 óráig tilos napra menni!
* Az orbáncfű, amit rossz közérzetre szednek sokan, kifejezetten megemeli a fényérzékenység gyakoriságát.