Idén egyik pillanatról a másikra tört ránk a hőség, hétvégén már igazi nyári kánikula, 34-36 fok lesz. Ezért nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztása. De mit lehet inni, melyik napszakban?
A dietetikus szerint a napi 1, 5 liter folyadék fogyasztása ebben az időszakban már kötelező, ez a mennyiség tudja pótolni azt, amit a szervezetünk kiizzad. De arra is figyelni kell, hogy vannak emberek, akiknek gondot jelent ennyi vizet meginni.
– Ezt a másfél, két liter folyadékot nyolc pohárra szoktuk felosztani – kezdte tanácsait Szabó Lucia dietetikus. – És ebből a nyolc pohárból öt tiszta víz legyen, mert a legjobb szomjoltó a tiszta víz. Sok olyan betegem van, akik egyszerűen nem bírnak, nem szeretnek ennyi vizet meginni, ilyenkor jön a trükk. Például ízesítetlen gyümölcstea, zöld tea, bár utóbbi fokozott vizelethajtó hatású. De egy lefőzött gyümölcstea, amiben tíz percig benne van a filter, majd berakjuk a hűtőbe, utána kis jégkockával, citromkarikával nagyon jó folyadékpótlásra, hűsít, hidratál, és még finom is. De most virágzik a bodza, azt is lehet vízbe áztatni. De tudom még javasolni az ízesített vizeket, a sima vízbe gyümölcs darabokat áztatunk, ezekből is temérdek variáció van: citromos-mentás, narancsos-rozmaringos, epres-bazsalikomosat, és máris nem unalmas a víz!
Az üdítők már alapból nem egészségesek, de a szakértő nem áltatja magát, még mindig sokan isszák az ízük miatt.
Maximum napi egy-két pohár szörp
, vagy üdítő belefér – folyatta Lucia. – Én azt szoktam javasolni, hogy hígítsuk fel. Egy deci gyümölcslevet két deci vízzel felöntve például, mert akkor kevésbé cukros, de íze is van.
A nyári időszakban közkedveltek a nappali grillpartik, vagy a baráti fürdőzések, ahol bizony a sör, a bor, de még a pálinka is fogyni szokott. A dietetikus senkit nem akar megtéríteni, de a hőségben óvatosan kell bánni a mennyiséggel.
– Minden alkoholos ital vizet von el, ezért tényleg vigyázni kell vele, könnyen kiszáradáshoz vezethet! – tette hozzá.
A szomjúság már enyhe fokú kiszáradást jelez a szervezetnek. Hőségben minden fajta folyadék jól jön, de hosszútávon a meleg italok jobban hűtenek, mint egy jeges ital. A forró étel, ital fogyasztása közben a szervezet elkezdi hűteni magát. Bár ember legyen a talpán, aki a kánikulában könnyen megiszik egy forró teát, vagy megeszik egy forró levest. Egy hideg gyümölcsleves sokkal jobban esik ilyenkor, de egyébként is jó, ha változtatunk nyáron az étkezési szokásainkon.
– A főétkezéseinket egészítsük ki egy fél tányér vízben gazdag zöldséggel, vagy jöhetnek a saláták, paprika, paradicsom, uborka. A hőségben a görögdinnye is segíti a szervezetünket. Sokan nem érzékelik a szomjúságot, vagy összekeverik az éhséggel. Ezért ha éhesnek érezzük magunkat, először igyunk egy pohár vizet. Folyadék fogyasztás tekintetében veszélyeztetettek a gyerekek, az idősek, várandósok.
Tény, hogy a kiszáradt bőr ráncos. De a bőr nedvességét a külső rétege szabályozza, nincs olyan közvetlen összefüggés a folyadékbevitellel. Az nem teljesen igaz, hogy csak a vízivástól lesz kevesebb szarkalába. A bőrsejtek hidratáltságáért a kollagén a felelős, ami a vízzel párosulva fejti ki jótékony hatását.