Egy friss kutatás szerint jóval régebb óta velünk van a koronavírus, mint gondolnánk.
A jelenleg is zajló pandémia több kutatót késztetett arra az elmúlt időszakban, hogy a vírusok természetét és múljtát vizsgálja. Egy ausztrál kutatás például az emberi genomon keresztül próbálta feltérképezni, milyen vírusokkal kellett megküzdenie az emberiségnek a régmúltban. Kiderült: a koronavírus már több mint 20 ezer évvel korábban is jelen lehetett.
Fontos megjegyezni: a koronavírus elnevezés nem egyetlen vírust jelöl, hanem egy nagyobb víruscsaládot, így természetesen nem arról van szó, hogy a mostani világjárványt okozó SARS-CoV-2 nyomait találták volna meg, hanem a család más, már korábban is ismert tagjait.
A mai enber genomjai evolúciós információkat tartalmaznak, amik több tízezer évre nyúlnak vissza, és melyek segítenek azonosítani, milyen vírusok voltak hatással az őseinkre
– megmutatva, potenciálisan mely vírusok okozhatnak a jövőben világjárványt – magyarázta a tanulmány összeállításában részt vevő Yassine Soulimi, hozzátéve:
– Azáltal, hogy jobban megismerjük a múlt vírusos ellenfeleit, jobban előrevetíthetjük, milyen világjárványokra számíthatunk a jövőben.
Az ausztrál kutatás során 2500 ember genomját vizsgálták a világ 26 országából. A Kelet-Ázsiából származó alanyoknál találták meg a koronavírus-család nyomait. A kutatók úgy vélik, ezen a területen 25 ezer évvel ezelőtt már pusztíthatott valamilyen koronavírus-járvány – írja a Daily Star.
A tanulmány leszögezi: a jelek szerint anno erre a területre koncentrálódott a vírus, máshonnan származó alanyok genomjában ugyanis nem találták meg a vírus nyomait.