Aktuális

Szlávik János: Aki be van oltva, nem fertőz!

Bors

Létrehozva: 2021.06.04.

Bár napról-napra jobbak a járványügyi adatok, Szlávik János arra figyelmeztet, hogy a járványnak nincs vége. A vírus ellen csak az oltással lehet védekezni, elegendő vakcina van mindenkinek, nem csak a regisztráltak számára. 

Forrás: MTI

Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt a koronavírus-járvány fejleményeiről. A szakember szerint bár az egész felnőtt lakosság számára elegendő oltóanyaggal rendelkezik hazánk, 3 millióan még nincsenek beoltva.

Közben még mindig vannak, akiknek az életéért kórházban küzdenek az orvosok, az oltottak nagyon ritkán kerülnek kórházba, és ők is olyanok, akiknek súlyosabb alapbetegségük van. A megfertőződés esélye egy a 15–20 ezerhez, ha valaki be van oltva, a kórházba kerülés esélye egy a 75–100 ezerhez, az pedig, hogy valaki meghaljon úgy, hogy be van oltva, az egy az egymillióhoz. 

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy aki nincs beoltva, az abszolút védtelen, náluk valószínű, hogy kialakul a betegség a későbbiekben

– fejtette ki Szlávik János. – Beoltottaknál súlyos betegség szinte soha nem alakul ki, maximum enyhe, és ők nagyon ritkán terjesztik a betegséget. Azoknak, akik be vannak oltva, nem kell félniük az újrafertőződéstől sem, ha a második oltás után már eltelt két-három hét.

Közösségi immunitás az iskolákban

Az mára kiderült, hogy fontos lenne a gyerekek oltása. Ők fogékonyabbak a koronavírus mutációkra, a vakcinázást kevés mellékhatással, vagy szinte nullával vészelik át.

– A gyerekek oltása nagyon meggondolandó dolog, hiszen ők nagyon ritkán lesznek a fertőzés miatt súlyos betegek, és kis valószínűséggel adják tovább a vírust – folytatta az infektológus. – Viszont egyes mutánsok veszélyesebbek rájuk nézve. Az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte, tehát ha Magyarország úgy dönt, akkor megkezdődhet a 12-15 éves korosztály oltása. De azt jó tudni, hogy a gyerekek minimális reakcióval túl vannak rajta, és náluk 100 százalék védettséget jelent. Mellékhatásoktól náluk nem kell félni. Egyébként mostanra az is kiderült, hogy vannak gyerekek, akik szeretnék az oltást, de a szüleik nem, vagy éppen fordítva, ezért is bonyolult kérdés.

Nyaralni még óvatosan

Szlávik János arról is beszélt, hogy a szabadtéren való maszkviselés elhagyása jó döntés, a szabadban kevésbé terjed a fertőzés, a zárt helyeken viszont érdemes hordani a maszkot, mert a vírus még jelen van. A mutánsok miatt még mindig lehet aggódni, azonban jó hír az infektológus szerint, hogy a védőoltások hatékonyak a variánsok ellen is. De, hogy a nyár hogyan alakul, arra még a szakember sem tud biztosat mondani. Persze tanácsai vannak.

Eddig két embernél igazolták az indiai mutánst, tehát széleskörűen még nem terjedt el, ami nagyon jó hír, mert három-négyszer fertőzőbb, mint az eredeti, és mások a tünetei is

– fejtette ki. – A nyaralások szempontjából azok az országok veszélyesek, ahol tombol a vírus, az onnan hazatérők komoly veszélyt jelenthetnek. Ilyen jelenleg a Dél-afrikai Köztársaság, India, Vietnam, Brazília, azonban egy átlagos utazás egy európai országban nem jelent veszélyt. De utazás előtt mindenképpen érdemes tájékozódni akár a kormány koronavírus oldalán, de a cél állomás konzulátusán is.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek