Itt a kánikula! A héten néhol már 35 fokot is mutathat a hőmérő. Klíma nélkül is hűteni lehet a lakást, hogy egy kicsit jobb legyen a helyzet.
Forrás: Shutterstock
A hőség elleni védekezés természetes módjának az alapja, hogy a lakást megóvjuk a nap sugaraitól. Régen azért, hogy a lakás túlmelegedését megakadályozzák, a külső falakat borostyánnal futtatták be, a házak elé fákat ültettek, az ablakok elé pedig zsalugátereket szereltek, hogy a tűző napsugár az üvegig se jusson el. Napjainkban erre kevésbé van lehetőség, de hasznos lehet a reluxákat az ablakon kívülre felszerelni. A kifelé billenő redőny is hatásos, mert a napsugárzást nem, csak a levegőt engedi át. Ha ezekre nincs mód, használhatunk napközben lehúzott rolót, belülről az ablak elé fényvisszaverő sötétítő függönyt, textil- vagy bambuszrolókat, amit ha vízzel bepermetezünk, a párásítást is megoldottuk, ami kicsit jobb hőérzetet biztosít.
A hőérzetünket fokozza a mozdulatlan levegő. A mozgó levegőben frissebbnek érezzük magunkat. Erre jók a ventilátorok. Vannak asztaliak és állók, amiknek a hűsítő hatását növelhetjük, ha elé egy jégkockákkal teli fémtálat helyezünk. Kapható párásító ventilátor is, ami a párásítást és a légkavarást is megoldja. Arra azonban figyelni kell, hogy a nagyon párás levegőt melegebbnek érezzük. Ventilátorok közül a leghatásosabb a mennyezetre szerelt, mert az a padlóhoz közeli hűvösebb levegőt felfele húzza.
Távolítsuk el a szőnyeget onnan, ahonnan lehet, és ha hazaértünk, mossunk fel hideg vízzel!
A meleget napközben nem szabad beengedni, hanem helyette éjjel a hideget. Ez hozzásegít ahhoz, hogy nappal se melegedjen fel túlságosan a lakás. Napközben legfeljebb csak oxigéncsere miatt szellőztessünk. A leghűvösebb hajnalban van. A legnagyobb hűtést kereszthuzattal lehet elérni, de figyelni kell arra, hogy ez ne legyen bántó. Este érdemes vizes lepedőt tenni a nyitott ablakra.
Az éppen nem használt elektronikus eszközöket kapcsoljuk ki, húzzuk ki őket a konnektorból is. Ezek ugyanis önmagukban is hőt termelnek, és még ha úgynevezett stand by üzemmódban vannak, akkor is fogyasztanak áramot is. Épp ezért, ha éjszakára, illetve napközben, amikor huzamosabb ideig nem tartózkodik otthon, kihúzza a konnektorból a nem használt eszközöket, egyaránt spórolhat az áramszámlán és mérsékelheti a benti hőmérsékletet.
A sütő és a gáztűzhely ontja magából a meleget, ha nem muszáj, akkor ne főzzünk mindennap. Főleg ne olyan ételeket, amelyeknek órákig kell a sütőben lenniük.
Ha a lakás hőmérsékletét sikerült estére elfogadhatóra hűteni, az alvás is nyugodtabb lesz. Nem árt azonban itt is néhány dolgot fontolóra venni.
– Hőségben válasszunk lehetőleg 100 százalék pamut ágyneműt. A világos textíliából készült huzatoknak jobb a légáteresztő képességük, érdemes tehát erre is figyelni.
– Jól szellőző párnát válasszunk, ami nem tartja a fejünk alatt a meleget.
– Lefekvés előtt érdemes langyos vizes zuhanyt venni, ami lehűti a testünket.
– Elalvás előtt az ablaknál mély levegővételekkel szellőztessük ki a tüdőnket.
– Ha lehet, aludjunk természetes anyagokban, mert azokban kevésbé izzadunk.
– Paplan helyett elég lepedővel vagy ágyneműhuzattal takarózni, amibe hajnalban, még ha hűvösebb is lesz, beburkolózhatunk annyira, hogy ne fázzunk.