Képzelje el, hogy egy megfáradt, zivataros napon, teszem azt egy szűkös emeleti lakásban vesz egy nagy levegőt – felhúz egy VR-szemüveget a fejére –, melyet követően már egy kaliforniai tengerparton, egy alpesi síparadicsomban, vagy akár egy űrhajón lélegezhet ki! Nem, ez ma már nem sci-fi: a virtuális valóság(ok)ba kalauzoló készülékek 1001 új világot tárnak fel előttünk – ráadásul magyar közreműködéssel.
Forrás: Fotó: Pexels.com
Akart valaha pilóta lenni, mitöbb: egyenesen úgy szelni a levegőt, mint maga Superman, ugyanakkor tériszonnyal küzd? Túlsúlyos, mégis kíváncsi rá, milyen megmászni egy hegyet? Ráadásul mindezt biztonságban? Ha mindezekre igen a válasza, nincs más dolga, mint elmerülni a virtuális valóságra specializálódott gyártók termékpalettájában.
Érdemes tudni, hogy ezek az eszközök eléggé intenzívek: mivel a mozgást csak a szemünk érzékeli, testünk nem, hamar felfordulhat a gyomrunk.
Jó hír azonban, hogy
annyi minden más mellett agyunk erre is megtanítható,
vagyis ha nem adjuk fel, akkor a szemüveg által generált, utazási betegségnek nevezett állapot néhány órás gyakorlás után egy életre legyőzhető. Addig is egy hűsítő ventilátor, vagy a friss gyömbér lehet az émelygés legyőzésében a barátunk.
A szemüvegek által feltárt környezet egyébként ténylegesen körbeveszi az embert, elvégre egy-egy játékot, illetve egyéb alkalmazást elindítva
360 fokos élményt élhetünk át, vagyis bármerre nézünk, ott leszünk, ahol akartunk.
Mindennek azonban ára van: persze nem kell megijedni, nem kellenek milliók ahhoz, hogy kiszabaduljunk a hétköznapok taposómalmából.
Ha valaki egy igazán fotórealisztikus, minden egyes részletre kiterjedő, igazán valóságos szimulátorélményre vágyik, annak elsősorban egy bivalyerős számítógépre lesz szüksége, méghozzá egy annál is komolyabb, saját hűtéssel rendelkező videokártyával. Ehhez jön még hozzá négy, a felhasználó mozgását követő kameraállomás a szoba minden egyes sarkába, plusz egy speciális szemüveg, ami viszont már húzós árban van, akár félmillió forintot is elkérhetnek érte.
Itt érkezik meg a képbe a világ legnagyobb közösségét egy helyre tömörítő
Mark Zuckerberg, akinek cége szintén gyárt VR-headsetet, méghozzá egy kifejezetten mérsékelt összegért.
Sőt: a szociális világháló urának terméke egy különálló készülék, azaz a benne lévő merevlemezre tölthető alkalmazások számítógép nélkül (is) futtathatóak – vagyis maga a szemüveg a számítógép.
A berendezés térhódítása egészen bámulatos méreteket ölt: tavaly októberi megjelenése óta közel 5 millió darabot értékesítettek belőle világszerte, érthető hát, ha a nagyközönségnek rögtön ez ugrik be, ha VR-ról van szó.
Ezen az elven haladva szintén a tömegeket célozza meg világhódító útjára indult találmányával a tatabányai székhelyű Yaw VR is.
A háromfős vezetéssel működő hazai cég otthoni felhasználásra szánt, vagyis mobilis, mutatós és persze menő mozgás-szimulátort gyárt.
Négy éve vagyunk a piacon, ahol egész szép eredményeket értünk el eddig"
– mondta a Borsnak Szigetlaki Zsolt, a vállalat ügyvezető igazgatója.
A cég elhatározta: kezdetben áron alul kívánják értékesíteni a terméket, az azt megvásárlók azonban még a legyártás előtt fizetik ki.
A vállalat ezáltal gyártási pénzhez, az ügyfél pedig kedvezményes eszközhöz jut.
Szigetlaki Zsolt és csapata ennek értelmében 45 nap alatt kívánt összegyűjteni 100 ezer dollárt, vagyis uszkve 32 millió forintot, ám meglepetésükre ez az összeg mindössze 3 perc alatt összegyűlt.
Számunkra az a cél, hogy ha mozgás szimulátorról van szó, mi jussunk az emberek eszébe először"
– magyarázta az ügyvezető, hozzátéve, hogy ők már akkor is jól járnak, ha egy forintot sem keresnek ezzel a kampánnyal, elvégre az igazi profitot az jelenti majd, hogy egy szép napon mindenki ismerni fogja a magyar cég nevét.