Anyáznak az allergiások és a kutyások a méhlegelők miatt! A Metropol munkatársai több „bogáretetőt” látogattak meg Budapesten, de kinyíló virágokat alig vagy egyáltalán nem találtunk, „kutyagyilkos” toklászt, parlagfüvet és gondozatlan közterületet annál többet.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Főkert költségvetését alaposan megvágta, 344 millióról 180 millió forintra csökkentette a működésükhöz szükséges összeget. Az utóbbi időben a város több pontjáról is érkeztek hírek arról, hogy gondozatlanok a közterületek, hatalmasra nőtt a fű és a gyomnövények is burjánzanak, írja a Metropol. Egy dolog volt közös ezeken a területeken: egy sárga tábla tájékoztatta róla a lakosokat, hogy itt bizony nem gaz van, hanem méhlegelőt „telepítettek”. Úgy tűnik, a kaszálást sikerült megspórolni, de a méhlegelők nem igazán működnek...
Az ellenzéki vezetésű XI. kerületi Bocskai úti méhlegelőt azonnal lekaszálták és felszámolták, amint a média munkatársai fotókat készítettek róla, és a helyi lakosok is felháborodtak a kezdeményezésen. Eltűnt a tábla, amely büszkén hirdette, „Nem gaz, méhlegelő!” Most már csak levágott fű és néhány cigicsikk található a területen.
A III. kerületi Tímár utcai HÉV-megállótól nem messze található „legelőn” többféle gyomnövényt, köztük az egyik legtöbb allergiás megbetegedésért felelős parlagfüvet is találtunk. Ráadásul ez a terület egy forgalmas út kanyarjában található, ahol folyamatos az autóforgalom. Kevés olyan méhecske lehet, aki szívesen legelészne a kipufogófüst-felhőben.
Az I. kerületben, a Budai Vár alatti részen is létrehoztak egy rovargyűjtőhelyet az ellenzéki kerületvezetők, amivel csak azt érték el, hogy a toklász hihetetlen mennyiségben elszaporodott a sárga tábla alatt. A toklász apró tüskék alkotják, amelyek belefúródhatnak az állatok és az emberek különböző testrészeibe, és ezzel súlyos helyi, gennyes gyulladást is okozhatnak.
- A Hilton alatti részen a toklászok elkezdtek besárgulni, leszáradni és szép lassan viszi is a szél mindenfelé - mondta a Metropolnak Sz. Tímea, aki maga is rendszeresen járja a környéket kutyusával
Felhívtam a minden ismerőseim figyelmet, hogy a környéken nagyon figyeljenek a gyermekeikre és a kutyáikra.
Miközben Óbudát jártuk, találtunk olyan helyszíneket is, ahol bár nem volt bogáretető jelzéssel ellátott terület, mégis növénysivatagok fogadják a lakótelep szívében sétálókat.
- Itt a Kaszásdűlői lakótelepen több olyan dombocska is van, amelyen már hatalmasra nőtt a fű, és a gyomok - mesélte a Metropolnak S. Mária, aki az ajtón kilépve egy dzsungelre emlékeztető kaszálatlan rétre lép ki.
Mi is azt hittük, hogy itt méhlegelő lesz, csak még nem tették ki a táblát. Olyan hatalmas fű van. Ez itt nem méhlegelő, inkább kullancskemping. Hogy lehet ilyen őrültséget kitalálni?
Az elmúlt években már több helyszínen is, így az Óbudai-szigeten és a Tabánban is létrehoztak a Főkert közreműködésével úgynevezett rovarhoteleket. Ezek a kis építmények alkalmasak lehetnek arra, hogy a rovarok utódokat tudjanak nevelni, és szaporodjanak, így őrizve meg a város ökológiai sokféleségét. A köznyelv által „darázsgarázsoknak” nevezett öko-építményeknek legalább van hasznuk a papíron a méheknek szánt gyomtengerrel szemben.
A tavalyi év elején Józsefváros lakóit azzal borította ki Pikó András polgármester, hogy Karácsony Gergellyel karöltve méheket akartak telepíteni a kerület buszmegállóiba. Egy klímavédelmi munkaanyagban szerepelt az ötlet, hogy zöldítsék a megállókat, és a megállók növényeibe telepítsenek méhkasokat. A tervet azonban – köszönhetően a lakosok ellenállásának is – végül elvetették.