Az utóbbi időben egyre nagyobb divat a zárt cipők viselése zokni nélkül, főleg kánikula idején bújunk szívesebben mezítláb a cipőinkbe. A higiéniai szabályokra jobban kell figyelni nyáron, ugyanis még egészségügyi problémákat is okozhat a helytelen lábbeliviselet.
Egy brit tanulmány szerint azok, akik zokni nélkül viselik cipőiket, több gombás és bakteriális fertőzést szednek össze, mint például a futók, vagy atletizáló sportolók, akiknek a lába fokozott izzadásnak van kitéve. Ezt a trendet nagyjából ugyanannyian ellenzik, mint amennyien követik. Olaszországban kezdtek el először mezítláb mokaszineket hordani, később már az alkalmi bőr cipőkhöz sem húztak zoknit, ami igencsak egészségtelen. Ez a divathóbort is hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt öt évben 20 százalékkal nőtt. a gombás megbetegedések száma. Dr. Schmidt Emese, bőrgyógyász szakorvos szerint ez a divat számos problémát okozhat. Egy zárt cipőben nem szellőzik megfelelően a lábunk, ha zokni nélkül viseljük, az izzadtságot nincs mi felszívja, a nyirkos meleg környezet kedvez a lábgomba kialakulásának, ami csak gyógyszeres kenőccsel kezelve, hetek alatt múlik el. A doktornő szerint sokkal jobb, ha titokzoknival viseljük a zárt bőrcipőt, a legfontosabb persze a jól szellőző lábbelik választása lenne.
Egészségügyi szempontból indokolt lenne, mert elvezeti a nedvességet, és csökkenti a súrlódást, úgy hogy extra réteget képez a láp és a cipő felületei közt. Kevésbé dörzsöli ki a sarkakat, a lábfejet, de nem igazán nevezhető stílusosnak. Persze a divattervezők a kifutókon sokszor előszeretettel alkalmazzák az utcán csak NDK-s viseletnek titulált zokni-szandál kombinációt.
Ha zokni nélkül hordunk nyitott cipőt, nemcsak a megfelelő lábhigiéniára, a fényvédelemre is oda kell figyelnünk! Sokan nem is gondolnak arra, hogy a lábboltozat is leéghet, pedig az utóbbi időben egyre több olyan bőrrákot fedeznek fel, ami az alsó végtagokon jelenik meg, főleg a nőknél emelkedett a lábon kialakult melanomás esetek száma. Emiatt fontos lenne, hogy a lábunkat is bekenjük bőrtípusunkhoz passzoló megfelelő faktorszámú naptejjel
- hívja fel a figyelmet a szakorvos. A nejlonharisnya viselete sem ajánlott nyáron, ugyanis a műanyag nem engedi szellőzni a lábat.
A mezítlábas cipőviselet bőrkeményedést okoz, ennek hatására pedig vírusos szemölcsök is kialakulhatnak a talpon, lábfejen. Emellett többféle allergiát is kiválthat, hólyagos napallergiát, vagy a sötétebb színű lábbelikből cserzőanyag válhat ki, ami szintén bőrirritációt okozhat. Egyre több olyan esettel találkozik a szakorvos, hogy a lápfejet ért szúnyogcsípést sebesre vakarják, vagy sebesre töri a lábat a cipő, ezután bemennek nyílt vízbe, és így elfertőződik a seb. A kisebb sérüléseknél, az erősebb immunrendszer legyőzi, de akár kórházi kezelést igénylő szepszis, vérmérgezés is lehet belőle. - Emiatt még, ha jelentéktelennek is tűnik a sérülés, kezeljük le sebfertőtlenítővel, tegyünk rá ragtapaszt, és a míg be nem gyógyul, ne menjünk vele strandra, nyílt vízbe!
- figyelmeztet a doktornő.
Mindenképpen ajánlott kényelmes lábbelit viselni, hogy a nyomási pontokon ne dörzsölje ki a bőrt. Este, alvás előtt kenjük be bőrpuhítóval a lábfejet!Minden mezítlábas nap mossuk meg szappanos vízzel a lábunkat többször, de minimum reggel és este. A lábunkat is kenjük be naptejjel, fújjuk le szúnyog elleni szerrel. Használjunk gyógyszertárban kapható antibakteriális hintőport, a lábunk szárazon tartására, esetleg lábdezodort vagy cipősprayt. Ne viseljük mindennap ugyanazt a cipőt, próbáljuk felváltva hordani! Viselés után legalább 48 órán át ajánlott pihentetni, az erkélyen, kertben szellőztetni a cipőit. A műanyagot naponta lefújhatjuk antibakteriális cipőkezelővel, de a bőrcipőket csak szellőztetni tudjuk. Cipőápolásban a bolti szakember tanácsait kövessük.