Minden színházrajongó vágya, hogy egyszer beleshessen a kulisszák mögé. A Sissi, a magyar királyné (Erzsébet) című operett hétvégi, gödöllői bemutatója előtt nekünk most lehetőségünk nyílt rá.
Forrás: Knap Zoltán
A színészek és a tánckar öltözőiben az állványokon szebbnél szebb ruhák sorakoznak.
A darabhoz 150 jelmez készült, 11 varroda dolgozott rajtuk, hiszen például kézzel rögzítették a női estélyikre a rengeteg gyöngyöt, illetve a férfiak díszmagyarjára a zsinórozást.
– Több ezer méter selymet, bársonyt, csupa jó minőségű anyagot használtunk fel – meséli a Borsnak a jelmeztervező Kollár Péter Erik, aki egyben a több mint 10 éve működő Monarchia Operett művészeti vezetője.
– Azt szerettük volna, hogy amikor a szereplők megjelennek a színpadon, a közönség soraiban ülő hölgyek egy emberként sóhajtsanak föl: én is szeretnék egy ilyen ruhát!
Épp ezért olyan apró részletekre is odafigyeltek, mint hogy Oszvald Marika és a lányát alakító Szendi Szilvi öltözékén a híres Hollóházi Porcelán egyik mintázata köszönjön vissza, amelynek használatát külön engedélyeztetnie kellett az alkotónak.
Vagy, hogy a címszerepet játszó Denk Viktória meseszép estélyijén a havasi gyopárt apró, hímzett csillagokkal idézzék meg.
Nem csoda, hogy amint belebújnak a színészek ezekbe a látványos jelmezekbe, azonnal átlényegülnek.
Persze azért előtte még jelenésük van a fodrásznál, aki pillanatok alatt báli frizurát varázsol a fejükre, és gyakorlott mozdulatokkal készülnek a sminkek is.
A férfiszereplők viszont már elkészültek. Miközben az öltöztető, Széll Tímea még egy utolsó simítást végez a Sissi szerelmét alakító fess Andrássy gróf, azaz Árvai Dániel zakóján, addig Peller Károly – kilépve egy kicsit a korhű hangulatból – a folyosón elintéz egy gyors telefont. Kerényi Miklós Máté pedig gyakorlásként megforgatja partnerét, Szendi Szilvit az öltöző előterében a közös dalukra.
Mert, hogy az előadásban négy szerelmes- pár sorsát is végig követhetik a nézők, miközben Magyarország történetének egy fontos fejezete is lepereg a szemük előtt – amit fülbemászó dalok és rengeteg tánc kísér. Azt például kevesen tudják, hogy a népszerű Délibábos Hortobágyon ebbe a darabba íródott.
S mindehhez a premieren, most hétvégén a Gödöllői Királyi Kastély díszudvara adja a hátteret.
A próbán persze még akadnak apróbb döccenők, hol egy nyakkendőt kell soron kívül keríteni a schönbrunni jelenethez, hol a tánckar belépője csúszik egy picit a bécsi keringőnél, majd Oszvald Marika közli csilingelő hangon, hogy légcsőhuruttal bajlódik, igaz, amint énekelni kezd, ebből semmit sem lehet észrevenni.
– A bemutatóra természetesen meggyógyulok! – ígéri nevetve, s elárulja, hogy Egri Lászlóval próbálják majd megénekeltetni a nézőket is. De pszt, ez még titok!
Huszka Jenő Erzsébet című operettjének modern átirata Budapesten a Városmajori Szabadtéri Színpadon kerül műsorra augusztusban, utána a tervek szerint országos turnéra indul, és Erdélybe is ellátogat majd.