Védettségi kártya nélkül is látogathatóak lesznek az egész országban – így a Balatonon is – a nyílt vízi fizetős strandok. A járvány miatt azonban az üzemeltetők több ajánlást is megfogalmaztak a fürdőzők számára. Az önkormányzati strandok esetében például biztosítani kell a másfél méter betartásához szükséges területet.
Forrás: Bors
– Az előírás úgy szól, hogy az egy főre jutó pihenőterület nem lehet kisebb tíz négyzetméternél – mondta a Borsnak Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke.
– Ez azt jelenti, hogy a maximálisan megengedhető fürdőzők létszámát úgy kell megválasztani, hogy a fürdőhely teljes területén ez a szám a teljes területen biztosítva legyen. Hozzátartozik az is, hogy a nem egy háztartásban élő vendégeknél legalább másfél méteres távolság megtartása fontos. Ha kimegy egy baráti társaság, akkor ők elméletileg nem ülhetnének egymás mellé, de vajon hogyan és kivel lehet ezt betartatni? Ebben az esetben az emberek megértő magatartására lehet számítani, vagyis hogy egymást meg akarják óvni a fertőzéstől.
– A korábban létrejött szabályok egyébként érvényben maradnak, vagyis a strand területén belüli zárt helyekre például éttermekbe, boltokba csak maszkban lehet belépni. A kiülős helyekre, a teraszokra ilyen korlátozások nincsenek. A nem fizetős szabadstrandokon, tehát ahol nincs a terület körbekerítve, ahol nincs kapu, ott is érvényes ez a távolságtartási szabály – mondta Lombár Gábor.
A most megjelent könnyítés csak a természetes nyílt vízi szabadtéri strandokra vonatkozik, vagyis azokra, ahol épített medencék vannak, akár kül- akár beltéren, azokra nem.
Az épített fürdők közfürdőként üzemelnek, ezért rájuk a korábbi, május elején életbe lépett szabályok érvényesek, vagyis csak védettségi igazolvánnyal kereshetők fel
– mondta a Borsnak Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára.
– Ez a mi számunkra komoly versenyhátrányt jelent. Hiszen ha van például egy épített tiszai fürdő, oda csak védettségi igazolvánnyal lehet belépni, de ha pár száz méterrel arrébb van egy önkormányzati szabadstrand, ott ez nem feltétel. Ez jelentheti azt is, hogy egy családon belül, ha nincs meg mindenkinek a védettségi igazolványa, akkor hiába szeretnének az épített tiszai fürdôbe menni, a szabadstrandot fogják választani – mondta a főtitkár.
A budapesti strandokra továbbra is a május elején életbe lépő előírások érvényesek. Ezek betartását kéri a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.
Fontos, hogy csak olyan, 18 éven felüli személyek látogathatják a fürdőket, akik rendelkeznek védettségi igazolvánnyal. A 18 éven aluliak és a gyógyászati szakrendelésre beutalóval érkező vendégek számára nem szükséges a védettségi igazolvány. 18 éven aluli, védettségi igazolvánnyal nem rendelkező személyek kizárólag védettségi igazolvánnyal rendelkező védett személy felügyeletével látogathatják a fürdőket. A 18 éven aluliak életkorát azonban ebben az esetben is ellenőrzik, amihez a diákigazolvány felmutatása is megfelel.
A papucs használatát, a medencék használata előtti zuhanyzást fokozottan ellenőrzik. Papucs nélkül továbbra sem engedik be a látogatókat. A pénztárak előtt és a büféknél kötelező a védőtávolság betartása. Belépéskor és a fürdők belterében tartózkodás teljes időtartama alatt, kivéve a medencetérben, szaunában és gőzkabinban, az orrot és szájat eltakaró maszk használata kötelező.