Az állati eredetű összetevők mellőzése nem várt hatással lehet egy növésben lévő szervezetre.
Forrás: Pexels
Sokan egészségük miatt választják a vegán életmódot, aminek lényege, hogy étrendjükből – sok esetben használati tárgyaikból is – teljes mértékben száműzik az állati eredetű összetevőket. A veganizmus egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte, így nem csoda, hogy az újdonsült szülők a gyermekik számára is ezt az életmódot választják. Épp ezért döntött úgy egy londoni egyetem kutatócsoportja, hogy megvizsgálja, milyen hatással van egy gyermekre a speciális étrend.
A Lengyelországban végzett kutatásban egy 187 fős gyereksereget vizsgáltak, melynek tagjai 5-10 éves egészséges fiatalok voltak. A felmérés során azt próbálták kideríteni, egyes étrendek milyen hatást fejtenek ki egy fiatal fejlődő szervezetre. Eszerint adatokat gyűjtöttek a növekedésről, a testfelépítésről, a szív- és érrendszeri kockázatokról, illetve a mikrotápanyag-ellátásról.
Az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy a hús és a tejtermékek elhagyása miatt a vegán gyermekeknek B12-vitamin- és D-vitaminpótlásra lenne szükségük.
A vizsgálatból kiderült, hogy az embereket egyre inkább vonzza a növényi alapú étkezés, miután egyre több oldalról nyer igazolást ennek jótékony hatása az éghajlatváltozásra. Jonathan Wells, a kutatás egyik vezető professzora ugyanakkor megjegyezte: fontos kutatni az étrend egészségre gyakorolt hatásait is.
Mint azt a kutatás eredménye kimutatta: a veganizmus súlyos gondokat okozhat a gyermekeknél.
– Megállapítottuk, hogy a vegán gyerekek csonttömege kisebb. Ez azt jelenti, hogy a serdülőkort – azaz a megnövekedett csontspecifikus tápanyagigényt elérve már kialakul a csonthiányos állapot – jelentette ki Mary Fewtrell társszerző.
Hozzátette: a vegán gyerekek átlagosan 3 centiméterrel alacsonyabbak, csontjaik gyengébbek, későbbi életükben pedig fokozottan hajlamossá válnak a csontritkulásra.
A negatív értékek mellett ugyanakkor kiderült: a vizsgált vegán életmódot folytató gyermekek szív- és érrendszeri egészsége jobb volt, illetve a testzsírszázalékuk is alacsonyabb.
A kutatók célja a tanulmánnyal egyértelműen a szülők tájékoztatása a veganizmus egészségre gyakorolt hatásairól, valamint felhívni a figyelmet a gyermekek tápanyagigényének megfelelő kielégítésére.