Aktuális

Tudja, mi az a perlátor? Ötödére csökkenti a filléres kütyü a vízfogyasztást

Balogh Géza

Létrehozva: 2021.06.08.

A víz bolygónk legféltettebb kincse, ezért fontos ha minél takarékosabban bánunk vele. Összeraktunk néhány tippet, amivel ezreket spórolhatunk – és vízből is több marad.

Tudja, mi az a perlátor? Ötödére csökkenti a filléres kütyü a vízfogyasztást

„Tíz - tiszta víz, ha nem tiszta, vidd vissza, ott a szamár, megissza!” A számlálós mondóka végén is éltetik napjaink folyékony aranyát, hisz egyre kevesebb van belőle a bolygón. Mégis, sokszor úgy vagyunk vele, hogy sosem fogy el. Most olyan praktikákat osztunk meg, amiket ha beépítünk a mindennapokba, akkor nemcsak a vízzel spórolunk, de a pénztárcánk is vastagabb marad.

Megéri a mosogatógép

A háziasszonyok megszokásból kézzel mosogatnak. Fontos, hogy ne folyassuk a csapot: inkább egy tálba engedjünk forró vizet. Az edények ugyanúgy tiszták lesznek! Az öblítésnél már elkerülhetetlen a folyóvíz. Manapság viszont már olyan modern mosogatógépek vannak, amik víztakarékosak, így amellett hogy spórolunk, a mosogatásra szánt időt másra fordíthatjuk.

Tele gépet használjunk!

Ha már mosogatógép: várjuk meg, ameddig megtelik és csak akkor indítsuk el. A mosógéppel ugyanígy bánjunk. A mai gépekbe 5-6 kg ruha lazán belefér. Amikor nincs annyi ruhaneműnk, akkor érdemes gyorsmosó programot választani, ami jóval kevesebb vizet használ fel.

Folyó helyett állóvíz

Ezzel nem azt mondjuk, hogy mindenki tavakra menjen kirándulni, hanem azt, hogy ahol lehet, ne folyassuk feleslegesen a csapot. A mosogatást már említettük, de ott van például a fogmosás, amihez elegendő két pohár víz. Egy a szájunk öblítésére, egy pedig a fogkefe elmosására. Borotválkozásnál is elegendő csak a pengék átöblítésekor kinyitni a csapot.

Kád helyett zuhanyzás

Egy tele fürdőkád 150-160 liter vizet vesz fel. Egy zuhanyzással viszont jóval kevesebbet, 50-60 litert használunk el. Magyarul egy kádnyi vízből háromszor zuhanyzunk le. Egy havi zuhanyzásra használt vízből csupán 10 nap tudunk kádban pancsizni.

Dúsítsunk levegővel

Néhány éve vannak olyan készülékek – ún. perlátorok –, amiket a csapba vagy a zuhanyfejre lehet szerelni. Ezek a kifolyó vízcseppeket levegővel keverik át. Ezzel a trükkel az átfolyó mennyiség nem változik, de a fogyasztás mégis csökken! Az átkeverők nem kerülnek sokba, pár ezer forintba kerülnek, a befektetés pedig rendkívül hamar megtérül. 10-15 liter átfolyásból csinál 2-3 litert, vagyis ötödére csökkenti az összeget.

Ne csepegjen a csap

Csepeghet belülről, kívülről, egy biztos: nagyon idegesítő a folyamatosan ismétlődő hang. Ráadásként, észrevétlenül megnöveli a fogyasztást a csepegő csap, ezért javasolt minél hamarabb megjavítani, vagy szerelőt hívni.

Külön vízóra locsolásra

Ahol nincs lehetőség kútfúrásra, ott marad a vezetékes víz a locsoláshoz. A kerti csapra érdemes plusz vízórát szereltetni a vízművekkel, mert alapesetben a vízfogyasztás után számolják a szennyvízdíjat is. Így viszont az ellocsolt mennyiség után csak a vízdíjat kell fizetni.

Gyűjtsünk esővizet

Még mindig locsolás: az összegyűjtött esővízzel nemcsak a pénztárcánknak, de a természetnek is jót teszünk! Ma már a legtöbb nagyáruházban és gazdaboltban kapható olyan hordó vagy tartály, ami kiválóan tárolja a lehullott csapadékot. Vigyázat: ha nem akarunk magunk körül szúnyogtenyészetet, mindenképp gondoskodjunk a tartályok résmentes fedéséről!

Főzővíz újrahasznosításra

Tészta főzésekor a forró vizet a legtöbben a szűréskor a lefolyóba vezetik, azonban érdemes ezt egy másik tálba önteni. Akár a tésztához készülő szószhoz, akár viráglocsoláshoz felhasználhatjuk a megmaradt vizet – utóbbi esetben szigorúan csak kihűlés után.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek