Sture Bergwall lejáratta az egész svéd igazságszolgáltatást, miután előbb sorozatgyilkosnak vallotta magát, majd 20 év elmegyógyintézeti kezelés után mindent visszavont, és ezek után felmentették.
Forrás: AFP
Igazi brutális szörnyetegnek tartotta mindenki Svédországban Sture Bergwallt, miután élvezettel ecsetelte, hogyan erőszakolta és ölte meg áldozatait – köztük gyerekeket –, akiket időnként feldarabolt, majd meg is evett. S ugyan végül csak nyolc esetben találták bizonyítottnak, hogy ő az elkövető, ez is elég volt, hogy elmegyógyintézetbe zárják. Húsz évig állt kezelés alatt, amikor egy tévésnek bevallotta, csak azért találta ki az egész borzalmat, hogy érdekesebbnek tűnjön. Végül 2013. július 31-én az utolsó, azaz nyolcadik ügyében is visszavonták a korábbi jogerős ítéletet, és felmentették.
A most 71 éves férfi azért nem volt teljesen ártatlan bárányka, hiszen már tiniként drogozni kezdett, fiúkat molesztált, egy 9 éves gyereket meg is támadott, ezért került először elmegyógyintézetbe. Aztán huszonévesen tudatmódosító szerek hatása alatt megkéselte szexpartnerét, akinek több létfontosságú szervét is szúrás érte, de túlélte az esetet. 40 évesen pedig bankot próbált rabolni – ott is késsel hadonászva őrjöngött –, hogy legyen pénze kábítószerre.
Ilyen előzmények után találta ki a Sater elmegyógyintézetben, hogy valójában ő egy sorozatgyilkos, mert úgy gondolta, akkor érdekesebbé válik, mint páciens. Ugyanis megfigyelte, minél hajmeresztőbb háttere van valakinek, annál jobban odafigyelnek rá a pszichiáterek.
Szinte végig az orránál fogva vezette az orvosokat, a bíróságot, mindenkit. Horrorisztikusnak állította be a gyerek- és fiatalkorát, ahol ő volt az áldozat. Majd beleásta magát a megoldatlan svéd gyilkossági ügyekbe, és amikor kimenőt kapott az intézetből, minden hozzáférhető anyagot megszerzett és elolvasott. De sokszor csak a fantáziájára hagyatkozott. A terapeuták először szájtátva hallgatták, majd a rendőrség is bekapcsolódott, és a nyomozók egyre inkább úgy érezték, passzolnak a részletek, végre számos megoldatlan ügy végére pont kerülhet. Így amikor valamelyik esetnél nem emlékezett a pontos történésekre, a zsaruk „kisegítették”, hogy aztán visszamondja nekik vallomásként.
Hogy végül 2008-ban miért döntött úgy Bergwall – aki 1993 és 2002 között Thomas Quick álnéven élt –, hogy egy tévésnek kiborítja a bilit, és elmondja az igazságot? Nos, ez máig rejtély. Talán elege lett a diliházból. Mindenesetre amikor újra elővették az ügyeit, sorra derült ki, hogy kizárólag a vallomásai alapján hozták meg az ítéletet, tárgyi bizonyíték egyáltalán nincs ellene. Ezzel együtt sokan akadnak, akiknek máig az a meggyőződésük, hogy a férfi sorozatgyilkos – még szakorvosok is. Ám mivel végül minden esetben kimondták az ártatlanságát, ők semmit sem tehetnek.
Egyébként Bergwall elképesztő történetéről 2019-ben egy svéd thriller is készült, ami még elcsíphető a magyar mozikban Gyilkos szerepben címen.