Két különböző kutatás is megállapította, hogy a kutyák és a macskák is elkaphatják gazdájuktól a koronavírust. Rusvai Miklós virológus - aki állatorvosi járványtani professzor is egyben - elmondta, hogy kedvenceinken a fertőzés leginkább csak apátia formájában mutatkozik.
Kanadai tudósok szerint a gazdi ágyában alvó macskák a legveszélyeztetettebbek, azonban az nem derült ki, hogy mi egyéb fokozza még a fertőzés kockázatát. Még tavaly volt két súlyosabb macska covidos eset az Egyesült Királyságban, de Rusvai Miklós szerint ez nem jellemző. Az egyik macskánál enyhébb légzési nehézségeket tapasztaltak, a másikat viszont a SARS-CoV-2 vírus okozta súlyos tüdőgyulladás miatt el kellett altatni. Mindkét állat gazdája átesett korábban a Covid-19 okozta betegségen.
A mostani holland kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy megfertőzhetjük kedvenceinket a kórokozóval. Az Utrechti Egyetem munkatársai olyan háztartások házikedvenceitől vettek vér- és nyálmintákat, ahol az elmúlt félévben volt koronavírusos eset. Azt is kimutatták, hogy állatról állatra nem terjed a vírus, mivel a pozitív tesztet produkáló négylábúakkal együtt élő másik állat eredménye negatív lett. Ezután a kutatást vezető holland Els Broens professzor kijelentette:
- Egyértelműen megállapítható, hogy gazdáik meg tudják fertőzni macskáikat és kutyáikat, ezért a koronavírusos megbetegedés esetén ugyanúgy kerülni kellene az érintkezést velük, mint az emberekkel.
A tanulmányokból egyébként az is kiderül: azok az emberek akik szorosabb testi kontaktusban élnek állataikkal - puszilgatják őket, megengedik nekik, hogy arcon nyalják őket, beengedik az ágyukba - nagyobb valószínűséggel fertőzték meg háziállataikat. Az, hogy mennyi időt töltöttek el velük, nem befolyásolta az eredményeket.
Menhelyen élő és kóbor állatokat is teszteltek, de azok antitest tesztje csak elvétve volt pozitív, szemben a covidos otthonban élőkével, ott nagyjából az állatok fele átesett a fertőzésen.
a macskák biológiájukból adódóan nagyobb valószínűséggel fertőződtek meg, főleg a gazdik ágyában alvók hajlamosabbak elkapni az emberektől a koronavírust.
Rusvai Miklós hozzátette: az egyetlen állat, ami visszafertőzheti az embert koronavírussal, az a nyérc. Még tavaly jelent meg először dániai nyércfarmokon a kórokozó. Gondozóiktól kaphatták el a koronavírus brit változatát, ami mutálódott a szervezetükben és ezzel visszafertőzték az embereket. Nagyjából a brit variánshoz hasonló tünetekkel és fertőzőképességgel rendelkezett a nyérc mutáns is. Több mint 17 nyérc kereskedelemmel foglalkozó országban jelent meg a kórokozó, emiatt 400 nyércfarmon 17 millió bundájukért tenyésztett állatott öltek le, Dániában be is tiltották a nyérc tartását. Az USA-ban található nyércfarmok közelében vadnyércek is megfertőződtek, ezért ott 5 kilométeres körzetben levadászták őket, így kiírtották a fertőzött vadállatoka.
- Az oroszok elsősorban a nyércprém-kereskedelemben elfoglalt előkelő szerepük miatt kifejlesztették az állatok koronavírus elleni védelmére alkalmas vakcinájukat, nyércfarmjaikon már oltják is ezzel az állatokat. Ez a szer a kutyák, macskák és a vadászgörények koronavírus elleni védelmére is alkalmas.
Ha hazánkban is elérhetővé válik, lehet, de nem szükséges oltatnunk vele házikedvenceinket, ugyanis semmi más tünetet nem produkál náluk a koronavírus, mint pár napig tartó étvágytalanságot és kedvetlenséget.
Ritka esetekben előfordulhatnak olyan gyorsan múló, enyhe formában jelentkező panaszok, mint az orrfolyás, a köhögés, nehéz légzés, hasmenés - árulta el a virológus professzor.