Praktikák a konyhához – na és a pénztárcánkhoz.
Forrás: Pexels
Manapság az élelmiszerek – beleértve a melegételeket is – közel harmada a kukában landol.
Vannak azonban olyan egyszerű praktikák, amikkel visszaszoríthatjuk a pazarlást, és a pénztárcánk is vastagabb marad. Mire figyeljünk a vásárlás-főzés-étkezés Bermuda-háromszögben?
Dolgozzunk kicsit előre! Egy jó leveshez való alaplevet előre is el tudunk készíteni bármilyen húscsontból vagy zöldségmaradékból. Ezt aztán fagyasszuk le, hogy bármikor kéznél legyen! A maradék csont és zöldség pedig kiváló komposzt-alapanyag.
És ne csak fagyasszunk, de mindent címkézzünk fel, amit elteszünk! Joghurtos, tejfölös dobozok, mikrózható edények mind-mind megfelelnek a tárolásra. Mit fagyaszthatunk le? Szinte bármit: zöldségféléket, pékárut, de akár vajat vagy tojást is.
A recept csak támasz, nem szükséges szó szerint követni. Ha improvizálunk főzés közben, nemcsak magunkat, de párunkat is meglephetjük valami újjal – a megmaradt alapanyagokból. Csak azokat a technikákat kell bevetnünk, amiket már ismerünk.
Néha unalmas ugyanazt ebédelni-vacsorázni kétszer, háromszor, viszont nagyon sokat lehet vele megtakarítani, hisz kevesebbszer kell főzni. De az előző esti vacsorából új fogást is készíthetünk egy kis leleményességgel. A tejföllel például szinte bárminek új ízt adhatunk: rakottasan, vagy csőben sütve pillanatok alatt kész az új étel!
A fagyasztós címkézésről már szóltunk feljebb. A hűtőben a szalámit, kolbászt, szalonnát, sajtot, célszerű csomagolópapírba vagy műanyag dobozba tenni, mert a nejlonos papírban akár egy-két nap alatt megromolhat az élelmiszer.
Ez a leghatékonyabb fegyver: mindig írjuk össze, hogy mi hiányzik a kamrából, és ezt követve vásároljunk be! A havi nagybevásárlásokkal pedig sokkal jobban járunk, mintha minden hétvégén fél délelőttöt a bevásárlóközpontban töltünk – és a tárcánkban is jóval több marad!
(via)