Aktuális

Tiszta vizet öntöttek a pohárba a szakértők: ezért kell keverni a vakcinákat

Bors

Létrehozva: 2021.07.29.

Müller Cecília bejelentette, megvan a hivatalos szakmai álláspont arról, hogy milyen típusú oltóanyagokkal javasolják a harmadik oltást. A szakmai ajánlást a háziorvosoknak is megküldték, ők döntik el betegeik állapotától függően, hogy ki, milyen vakcinát kaphat.

Müller Cecília elmondta, bárki kérheti a harmadik oltás felvételét augusztus 1-jétől, amennyiben négy hónapnál régebben kapta meg a második adagot, de elsősorban időseknek, krónikus betegségben szenvedőknek, legyengült immunrendszerűeknek ajánlják. Erre ugyanúgy, mint korábban az www.eeszt.gov.hu oldalon lehet időpontot foglalni, vagy a háziorvosnál jelentkezni.

A hivatalos szakmai ajánlás szerint, aki elsőre vektorvakcinát kapott (Szputnyik V, AstraZeneca, Janssen), az elölt vírust tartalmazó (Sinopharm) vagy mRNS típusút (Modenra, Pfizer) kaphat emlékeztetőül. A más hatásmechanizmussal működő oltóanyagok kombinálása ugyanis erőteljesebb immunválaszt eredményezhet – fejtette ki az országos tisztifőorvos kedden a közmédiának.

Müller Cecília azt is kiemelte, hogy sok oltatlan 60 év feletti van. A hivatalos adatok szerint a 60 évesek 18, a 65 felettiek 15 százaléka egy oltást sem vett fel. Őket állami akció keretében a háziorvosok fogják megkeresni, mivel még mindig csak az oltóanyagok nyújthatnak védelmet a koronavírusos megbetegedések súlyos lefolyása ellen.

Európában cirkulál a delta variáns 

Bár hazánkban az európai átlaghoz képest alacsonyak a fertőzésszámok, az elmúlt hetekben 20 százalékkal emelkedtek az esetszámok, 58 delta variánssal fertőzöttet jegyeznek eddig hazánkban a legfrissebb adatok szerint. 

Nincsenek kétségeink afelől, hogy ez a variáns veszi át a "vezető szerepet", és ez okozza majd a megbetegedések 80-90 százalékát – emelte ki az országos tisztifőorvos.

A szennyvízadatokban is emelkedés mutatkozik: Budapesten, Pécsett, Miskolcon, Szekszárdon, Salgótarjánban nőtt a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja.

Müller Cecília kiemelte, hogy Európában elsősorban azokban az országokban emelkedtek a fertőzésszámok, ahol nem olyan jó az átoltottság, mint Magyarországon. Hazánkban 5,6 millióan kapták meg az első vakcinát, 5,3 millióan pedig a koronavírus elleni oltóanyagok mindkét dózisát felvették. 

Virológusok: előnyös a keverés

Prof. dr. Tóth Sándor virológus szerint, nemcsak biztonságos a vakcinák keverése, még nagyobb védelmet adhat. Mivel a szervezet magára a hordozóanyagra is kifejleszt immunválaszt, a legideálisabb az lenne, ha az egyik vakcina az elölt vírust tartalmazó oltóanyag lenne (Sinopharm), a másik pedig tüskefehérjés (adenovírusos vagy mRNS) vakcina lenne, mert így hatásmechanizmusban kiegészítik egymást – ismertette a Borsnak a professzor.

Prof. dr. Rusvai Miklós szerint a harmadik, erősítő oltással akár 1 évig védettek lehetünk a koronavírus ma ismert variánsai ellen. Az mRNS típusú oltóanyagot javasolná harmadiknak, még akkor is, ha korábban is ezt kapta valaki. 

Ha vektorvakcinát választanánk, a korábbi oltásunkhoz képest eltérő adenovírusost kérjünk (Sputnyik, Janssen, AstraZeneca). Az eddigi tapasztalatok alapján nincs mellékhatása a különböző típusú vakcinák keverésének – magyarázta a Borsnak a virológus.

Szakmai javaslatra a háziorvos dönt

Dr. Bense Tamás családorvos a Borsnak elmondta, hogy ahogy minden hazai háziorvosi praxisba, hozzájuk is megérkezett kedden az országos tisztifőorvos levele a vakcinák kombinációjáról a hivatalos szakmai javaslattal.

Sinopharmra: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen; Sinopharm kivéve 60 felettiek, illetve krónikus betegek

Pfizerre: Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Pfizer

AstraZenecára: Pfizer, Moderna, Sinopharm, AstraZeneca

Janssenre: Pfizer, Moderna Sinopharm, Janssen

Modernára: Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Moderna

Szputnyikra: Pfizer, Moderna, Sinopharm. Szputnyik

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek