Aktuális

Tóth Sándor virológus: a kevert vakcina adhat magasabb védettséget!

Bors

Létrehozva: 2021.07.21.

Napok óta lázban tartja a közvéleményt a harmadik oltás lehetősége. Ezzel a negyedik hullám előtt erősíthetjük szervezetünk védekező képességét a koronavírus ellen.

Tóth Sándor virológus: a kevert vakcina adhat magasabb védettséget!

Forrás: MTI

Karikó Katalin, az mRNS-típusú vakcina feltalálója úgy nyilatkozott: akit Pfizerrel oltottak, annak harmadszor is ugyanilyen oltást kell felvennie. Prof. Dr. Tóth Sándor virológus azonban a mixelt oltóanyagok mellett foglalt állást – több más szakemberrel egyetemben.

Kombinált oltás a legjobb

– Az, hogy harmadik oltásként milyen vakcinát vegyünk fel, függ annak előállítási módjától – kezdte a Borsnak prof. Tóth Sándor – A vektorvakcinák, azaz az AstraZeneca, a Szputnyik és a Janssen esetében nem célszerű ugyanilyennel ismételni az oltást. Ennek oka, hogy az immunválasz nem a tüskefehérjében koncentrálódik, hanem a vektorvírusban. Emiatt ha pl. Szputnyikkal oltják be azt, aki már korábban is ilyet kapott, annál nem várható jelentős immunreakció, mert a szervezet azt fogja hinni, hogy vírusfertőzés történik – magyarázta a virológus.

Az mRNS típusú oltóanyagoknál se nem árt, se nem használ a harmadik oltás, kivéve ha másfajta vakcinával oltunk. A vektor + mRNS kombináció például intenzívebb immunválaszt eredményezhet – részletezte Tóth Sándor.

– Véleményem szerint az ideális mixelés az, ha a kombináció egyik eleme egy teljes elölt vírust tartalmazó oltóanyag, másik eleme pedig olyan, aminek köze van a tüskefehérjéhez. Azaz Sinopharmra adható Pfizer, Moderna, Szputnyik, AstraZeneca és Janssen, ugyanez pedig fordítva is igaz.

Feleslegesek az ellenanyag-tesztek

Az antitest-vizsgálatokról Tóth Sándor lapunknak kifejtette: semmi értelme, ha ilyenre költünk.

A jelenleg alkalmazott tesztek nem alkalmasak a védettség megállapítására, mert csak a pillanatnyi antitest-mennyiséget mutatják meg. Ugyanakkor az ellenanyag mennyisége nem mondja meg, hogy a fertőzéskor milyen immunválaszt fogunk arra adni – mondta a virológus.

– Az immunválasz a szervezet jól bevált szisztémája: azért gazdaságos, mert amikor nincs szükség az ellenanyag termelése leáll, és előbb-utóbb elfogy a szervezetből. Mivel 30 naponta megfeleződik az antitestek száma, eljön az az idő, amikor nem mutatható ki a szervezetből, de ez nem jelenti azt, hogy nem vagyunk védettek! Aki negatív antitest-tesztet produkál, az azt jelenti, hogy most nincs annyi ellenanyag a szervezetben, amit a teszt ki tud mutatni – magyarázta Tóth Sándor.

Szezonálissá válhat a vírus

A virológus arról is beszélt, a negyedik hullámot két faktor befolyásolhatja.

– Az egyik ilyen az időjárás. Nyáron, amikor magas az UV-sugárzás szintje, ez a levegőben lebegő vírusokat inaktiválja. Így van ez például az influenzavírussal, és ha megfigyeljük, így van a koronavírussal is. Amikor az időjárás romlik, és kevesebb UV-sugár éri a földet, a vírusok is jobban terjednek. A másik tényező a társadalmi hozzáállás. Negatív példa: az orlandói Disneyland újranyitásakor a látogatók egymást fertőzték meg, mert maszk és kellő távolság nélkül élvezték a bulit. Ezzel arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a felelőtlen társadalmi hozzáállás is hozzájárulhat a negyedik hullám magasabb felfutásához. Ha betartjuk a szükséges normákat, akkor szeptember közepe és október eleje között futhat fel a fertőzésszám – zárta gondolatait Tóth Sándor.

A várandósoknak várni kell a harmadik oltással

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora nemrég kiemelte: nem javasolja a kismamáknak a harmadik oltást.

– Azért kell várnia ennek a csoportnak, mert a biztonságos beadáshoz még kevés adat áll rendelkezésre. A Semmelweis Egyetemen eddig 6000 kismama és 7000 szoptatós anyuka kapta meg az oltást szövődmények nélkül. Az oltásoknak köszönhetően pedig nem került több kismama kórházba és nem szorult gépi lélegeztetésre.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek