Egy könnyű jégeső nagyobb kárt nem okoz a gépkocsikban, de az utóbbi napokban a golflabda nagyságú jegekkel már nem tudtak megbirkózni. Nagy kérdés, hogy ilyen esetben létezik–e valamiféle védelem, amivel a tulajdonosok próbálkozhatnak.
Forrás: MTI
A legnagyobb védelmet az jelenti, ha a gépkocsink felett tető van: parkolóban, garázsban, benzinkút fedett részén. De mi van akkor, ha útközben kap el minket a vihar, vagy a ház előtt parkolunk? Az üzletekben kaphatók jégeső elleni autótakarók 30-70 ezer forint közötti árkategóriában.
Az autósimogato.blog oldalán Sipos Zoltán és Kakuszi Zoltán tesztelt ilyen jégkár ellen védő csodaponyvát.
– A tapasztalatunk az volt, hogy egy olyan súlyosságú jégesőnél, amilyen a napokban is volt, legfeljebb csak tompítaná a károkat, de kivédeni a sérüléseket nem – mondta a Borsnak Sipos Zoltán, a blog gazdája.
Azt elmondhatjuk, hogy a sérülések függenek a lemezek vastagságától, formájától, hogy van-e a lemez belső felületén rezgéscsillapító betét, mert ezek mind megváltoztatják a rugalmasságát. Hátránya az ilyen ponyváknak, hogy ha nincs eleve rajta az autón, mire a szakadó jégesőben ráhúzzuk, már az autó is károsodik, és mi is megsérülhetünk.
– Amit kipróbáltunk, az egy közepes árkategóriájú ponyva volt, ami teljesen beborította az autót. Golflabdákat ejtettünk két emelet magasságból, és keletkeztek horpadások a karosszérián. Figyelni kell a biztonságos rögzítésre is, mert ha szél megmozgatja, akkor összekaristolhatja a fényezést – mondta Zoltán.
Ennél ígéretesebb védelmet nyújt az autóvédő ernyő, amit vákuumos talpakkal lehet az autó tetejére rögzíteni, és gombnyomásra sátorként nyílik a jármű fölé.
– Ha ilyen védőszerkezetek nincsenek nálunk, körül kell nézni a csomagtartóban, és mindent, ami tompíthatja a jég becsapódását, fel kell használni. Jó lehet egy tábla szivacs, ami igaz ugyan, hogy hamar beszívja a vizet, de így kevésbé képes a szél lefújni, és a tompító hatása is megnő.
Jól jöhet egy hálózsák, egy gumimatrac, egy dunyha vagy egy pokróc. Minél vastagabb, annál jobban tompítja az ütést. Mindezek használhatók akkor is, ha éjjel arra ébredünk, hogy vihar van és a ház előtt parkol a járgányunk. Ha nagyon féltjük az autót és egy kiránduláson vagy nyaraláson vagyunk, felpakolhatjuk az összes ruhát, amivel egy mosással ugyan hátrább vagyunk, de több százezer forintot spóroltunk. A legnagyobb kellemetlenséget az első szélvédő sérülése okozhatja, főleg, ha külföldön vagyunk, mert nem tudunk tovább menni. Ennek kivédésére leggyorsabban az autó gumiszőnyegeit érdemes feldobálni – figyelmeztetett Sipos Zoltán.
Fontos megjegyezni, hogy a biztosító csak akkor fizeti a jégverés okozta kárunkat, ha arra kiegészítő biztosítást kötöttünk!