A hét közben Nyugat-Európát is elárasztó hidegörvény hazánkat is elérte. Szombaton, délnyugaton több települést öntött el a villámár. A viharok pedig a balatoni nyaralókat sem kímélték.
Az elmúlt hetek forrósága után mindannyian vágytunk némi felfrissülésre. Ez részben meg is érkezett, hiszen nincs már akkora meleg, mint a múlt hét elején-közepén, amikor nem egy helyen 38, 39 fokot mutattak a hőmérők. A változás megérkezett, de közel sem úgy, ahogy szerettük volna.
Péntekről szombatra virradó éjszaka a fővárost és környékét árasztották el a viharok. Több helyen 40-50 mm csapadék zúdult le, amely nehezen folyt el, volt, ahol még 24 óra után is vízátfolyás nehezítette a közlekedést. Szombat délután pedig az ország délnyugati részére érkezett ítéletidő. Tolna, Somogy és Baranya megyében a lassan mozgó zivatarok több faluban úgynevezett villámárvizet okoztak. A felvételeken látható, hogy a hirtelen lezúduló sáros víz mindent elöntött. A combközépig érő áradás betört a házakba, kertekbe, volt, ahol az autókat is elsodorta a hatalmas víztömeg.
Az időjárás a Balatont sem kímélte. A viharok óriási széllel, hirtelen csaptak le a fürdőzőkre. A vészjósló fellegek sok jóval nem kecsegtettek: a felhőszakadásokat jégeső és szélvihar kísérte. Siófokon is házakat, pincéket, garázsokat árasztott el az esővíz, de a tűzoltóknak a kidőlt fák miatt is ki kellett vonulniuk. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint szombaton épp Siófokon esett a legtöbb eső, 64 mm. Azaz a havi átlag másfélszerese zúdult le néhány óra alatt.
A szóban forgó hidegörvény okozta azokat a súlyos viharokat Németországban és Belgiumban, ahol halálos áldozatokkal is jártak az áradások. Itt jóval komolyabb pusztítást végeztek: az emeletes házakba is betört a víz, több ezer háztartásban nem volt áram, sőt, volt ahol földcsuszamlás lett a rengeteg esővíz eredménye. A hatóságok csak tankokkal, teherautókkal és helikopterekkel tudták megközelíteni a legelesettebb településeket.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) adatai szerint a német-osztrák határon fekvő Passaunál egy nap alatt két métert emelkedett a Duna vízszintje, így ott másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Az OVF adatai szerint vasárnap délben 309 cm-n állt a Duna Budapesten. A vízügy előrejelzése alapján az árhullám csütörtök reggel tetőzhet a fővárosban, 587 cm körüli vízállással. Az elsőfokú készültséget pedig 620 cm-nél rendelik el, vagyis nem kell attól tartanunk, hogy a folyó elönti a rakpartokat.