A napjainkban, amikor olyan meleg van, hogy hőségriadót rendelnek el, sok helyen előfordul, főleg a kisebb településeken, hogy nem folyik a víz a csapból. A hét elején már volt olyan forróság, hogy több helyen is vízhiány jelentkezett.
Forrás: Shutterstock
A nagy kánikula és a hetek óta tartó száraz idő miatt Magyarországon egyre több szolgáltató kényszerült arra, hogy elrendeljen ivóvízhasználati korlátozást – írta honlapján a Magyar Víziközmű Szövetség. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy nem tudnak vizet fogyasztani a felhasználók, hanem azt, hogy a locsolást, valamint a gépjárművek mosásának, medencék feltöltésének mellőzését kérik.
Ennek oka az, hogy az utóbbi években, évtizedekben nem történt bővítés az ivóvízhálózatokon, azonban a lakosság száma ezeken a helyeken megnövekedett. A beérkezett adatokból kiderült, hogy az elmúlt napokban, hetekben az ivóvízfogyasztás a napi éves átlagigényhez képest 15-50 %-kal emelkedett.
A vízhiánnyal illetve a vízkorlátozással kapcsolatban a Bors megkereste a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-t is.
– Társaságunknál rendelkezésre állnak a víziközműrendszerek teljesítőképessége, valamint a napi vízigények figyelembevételével készült vízkorlátozási tervek. Ha a rendelkezésre álló kapacitás nem szolgálná ki az igényeket, a szolgáltató javaslatára az illetékes önkormányzat jegyzője életbe léptetheti a vízkorlátozási tervet mindaddig, amíg a vízfelhasználás korlátozására okot adó tényezők meg nem szűnnek.
A vízkorlátozást minden érintett felhasználónak be kell tartania
Az elrendelt vízkorlátozási tervben szereplő korlátozások betartását a település jegyzője ellenőrizheti. A korlátozások megszegése esetén a település jegyzője szabhat ki bírságot – írták válaszukban.
A lakásokba bekötött vezetékes ivóvízen kívül máshonnan is hozzájuthatunk vízhez.
Utcai nyomós kutak
Ilyenek kisebb településeken ma is sok helyen vannak. Ezeket a jogszabályi előírás figyelembevételével, az önkormányzat igényelheti, a vízmérő órája is hozzájuk van bekötve, és a számlát is ők fizetik. A használata és a felhasználói köre nem korlátozott. A vízkorlátozási rendelet azonban ezen felhasználási helyekre is vonatkozik. Vízhiány esetén a szolgáltató gondoskodik tartályos ivóvíz biztosításáról az érintett területeken az előírt mennyiségben.
Kerti kutak
Saját kerti kutat bárki fúrhat illetve furathat, de arra jegyzői engedélyt kell kérni. A kút mélysége nincs meghatározva. Abból maximum 500 köbméter vizet korlátozás nélkül lehet kivenni évente, a mennyiség bevallás alapján történik. Azonban, ha szennyvízként el alkarja vezettetni az elhasznált vizet, azután már kell csatornadíjat fizetni. 2023. december 31-ig a korábban fúrt kutakhoz fennmaradási engedélyt kell kérni. A vizet háztartási és házi ivóvízként lehet felhasználni, ivóvíz használathoz azonban be kell mérettetni.
A Magyar Víziközmű Szövetség remek tippekkel segít, hogyan spóroljunk a vízzel:
- Borotválkozás, fogmosás közben zárjuk el a vízcsapot, utóbbinál használjunk poharat
- Kézmosáskor is zárjuk el a csapot, amíg szappanozunk
-Ügyeljünk arra, hogy sose csöpögjön a csap, akár 75 liter/nap veszteség is érhet így
-Csak teli mosógépet és mosogatógépet indítsunk be, úgy hatékonyabban működnek. A kézi mosogatás során több vizet használunk fel, mint amennyit a korszerű mosogatógép igényel.
- Fürdés helyett zuhanyozzunk! Egy zuhanyzás alkalmával 20-60 liter vizet használunk fel, míg a kádban fürdéshez alkalmanként mintegy 100-150 litert engedünk ki.
- Használjunk víztakarékos zuhanyrózsát.
- Használjunk víztakarékos WC tartályt, mellyel akár alkalmanként 10 liter vizet is megtakaríthatunk.
- Gyűjtsünk esővizet locsolásra