Aktuális

Gondoltad volna? Fertőzést cipelhetünk haza a nyaralásról hozott növényekkel

Bors

Létrehozva: 2021.08.03.

Fogadjunk, hogy az ön környezetében is van olyan ember, aki hozott már haza a csomagjába rejtve a külföldi nyaralásáról valamilyen növényt, vagy termést. Jobb, ha ön nem teszi, mert szigorodnak a szabályok!

Forrás: Shutterstock

„De én csak gyökereztetni akartam”

Nemcsak azért veszélyes bármiféle növényt a csomagunkba szuszakolva hazahozni, mert a határon akár megbüntethetnek bennünket, hanem mert számos veszélyt hordoz magában egy ártatlannak tűnő termés is. Hány olyan háziasszony van, aki azzal haknizik, hogy a látványos virága, amit mindenki megcsodál a görögországi nyaralásukról való, onnan csente magának a növényt, amit aztán kigyökereztetett, vagy éppen elültetett. De biztosan hallott már olyan történetet is, hogy magot hoztak Ciprusról.

Veszélyes kártevők lehetnek a növényeken

A csomagokba rejtett növényeken, növényi termékeken vagy terméseken jelen lévő anyagokkal komoly veszélyt hozhatunk magunkkal. A déli országokból vagy egzotikus tájakról származó, természetben gyűjtött, piacon beszerzett, de akár az üzletben vásárolt, ültetésre szánt növényeken és terméseken olyan, hazánkban nem honos növénykárosítók lehetnek jelen, amelyek komoly gazdasági és természeti károkat okozhatnak.

A zöld vándorpoloska vagy a selyemfényű puszpángmoly is így kerülhettek be az országba.

Vannak növények, amiknél akár már egyetlen termés is csak növényegészségügyi bizonyítvány birtokában szállítható be Európai Unión kívüli országból.

Hatással vannak az őshonos fajokra

– Veszélyeket hordoz az idegenhonos növények behozatala is. Van olyan nézet, miszerint ezer behurcolt vagy behozott fajból száz kikerül a szabad természetbe, tíz megtelepszik és ebből egy inváziós fajjá válik.

Az inváziós fajok nem képesek beilleszkedni a hazai ökoszisztémákba, folyamatos, gyors terjedésükkel megváltoztatják élőhelyeinket, kiszorítják az őshonos növény- és állatfajainkat – mondta Madarász Enikő, a Fertő–Hanság Nemzeti Park természetmegőrzési szakreferense a Kisalföld napilapnak. Példaként a selyemkórót említette, amit az 1600-as években hoztak be Észak-Amerikából, kezdetben dísznövényként, botanikus kertekbe ültették. Mára az egész országban elterjedt és sok természetvédelmi problémát okoz. Egyébként pedig azért sem érdemes nyaraláskor egzotikumok gyűjtésével bajlódni, mert az itthoni kertészetekben is számos példányt beszerezhetünk belőlük.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek