Aktuális

A háziorvos elárulta: Komoly veszély leselkedik a gyerekekre a játszótéren

Bors

Létrehozva: 2021.08.10.

Számos egészségi probléma forrása lehet a homokozó: jól nézze meg hol engedi játszani a gyereket, hiszen a kicsik hajlamosak mindent a szájukba venni.

A bölcsődék és az óvodák homokozóit rendszeresen ellenőrzik a hatóságok, ám kérdés, hogy a közterületeken lévő játszótereken mennyire engedjük szabadjára a gyereket. A Baranya Megyei Kormányhivatal felhívja a figyelmet arra, hogy a szülők csak olyan játszótérre vigyék a kicsiket, ahol látható, hogy rendezettek a körülmények.

– Nagyon fontos ügyelni arra, hogy a gyermek homokozás közben és után ne vegye a szájába a kezét, játék közben ne étkezzen piszkos kézzel, evés előtt pedig alaposan meg kell mosni az apróságok kezeit – hívják fel a figyelmet. A Bama.hu-nak elmondták, hogy a közterületen lévő homokozókat közérdekű bejelentés után vizsgálják.

Ajánlott az elkerített park

Dr. Póta György gyermekorvos a Bors kérdésére azt mondta: szinte bármit összeszedhetnek a gyerekek a homokozóból.

– A problémát alapvetően az okozza, hogy sok játszótér nem zárt, nincs körbekerítve kerítéssel. Ebből fakadóan az állatok előszeretettel végzik kis és nagy dolgukat a homokban. Ezzel pedig olyan baktériumok kerülnek az anyagba, amik nagy veszélyforrást rejtenek magukban – magyarázta a szakember.

– Természetesen a levegőből leérkező por, kosz és szennyezés is belekerül a homokba. De forrástól függetlenül külső fertőzésként viszik be a baktériumokat a gyermekek a szervezetükbe – tette hozzá Póta György.

A hasi panaszokra figyeljünk

Ezek a bacik ráadásul nagyon könnyen kerülnek a szervezetbe.

– Nem kell megenni a homokot ahhoz, hogy potenciális baj történjen. Elég ha a gyermek a szájába, szemébe nyúl, vagy csak megnyalja az ujját, és rögtön izgulhatunk azon, hogy ne legyen beteg – mesélte a gyermekorvos, aki azt is elmondta, elsősorban szájon át bevihető fertőzéseket szerezhetnek a gyermekek.

– Bármilyen fertőzés szóba kerülhet, ami a szájukon át aztán a bélrendszerbe kerül.

Ezért ha hasi tünetek – hasfájás, hasmenés, hányás, gyomorrontás, rossz közérzet, étvágytalanság – jelentkeznek, mindenképp forduljanak orvoshoz

– javasolja a szakember.

Félóránként fertőtlenítsük a kezét

A gyermekorvos leszögezte: nemcsak a szülők feladata lenne a védekezés.

– A legideálisabb az lenne, ha a zárt játszóterek mellett, ahova csak a családok mehetnek be, rendszeres karbantartással – homokcserével vagy fertőtlenítő mosással – gondoskodnának a homok megfelelő minőségéről. A szülők pedig félóránként, óránként fertőtlenítsék át a lurkók kezeit géllel vagy kendővel – a koronavírus miatt úgyis „kéznél vannak” ezek az eszközök. Ezzel is csökkenthetjük a homokozóból származó fertőzés rizikóját – tanácsolta Póta György.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek