A külföldi nyaralások általában zökkenőmentesek, de néha akadnak buktatók. A közösségi médiában ugyanakkor többen panaszolták, hogy – szerintük szándékosan – rosszindulatúan szórakoznak velük.
Forrás: Pixabay
A nyaralást mindenki úgy képzeli el, mint egy álom: az utazás problémamentes, a kiválasztott szállás csodálatos, a kilátás gyönyörű, az ételek ínycsiklandóak. Az esetek többségében ez így is van. De mi történik akkor, ha már az elején elcsúszik a dolog? Mire készüljünk egy horvát, görög vagy olasz útnál?
– Egy járvány nélküli évben több mint 600 ezer turista látogat a horvát tengerhez, de idén is több százezren utaztak le. Legnagyobb részük gond nélkül élvezi a nyaralás minden percét – kezdte a Borsnak Kiss Róbert Richárd turisztikai szakújságíró
– Valóban vannak negatív esetek, de szerencsére nincs sok, ezért nem lehet általánosítani, hogy Horvátországban hogyan bánnak a magyarokkal. Én magam is kaptam már segélykérő e-mailt, hogy visszamondták a szállást, és drágábban eladták másoknak, de ez a jelenség nem általános. Aki emiatt izgul, annak ne legyen gyomorgörcse – nyugtatja meg olvasóinkat a szakember.
Ha Horvátországba utazunk, mindenképp legyen nálunk a védettségi igazolvány és az uniós védettségi igazolás, valamint a személyi igazolvány. Beutazás előtt regisztrálni kell az entercroatia.mup.hr weboldalon, aminek a visszaigazolását meg kell várni a határátlépés előtt.
A nyaralásra utazók szerint csak szúrópróbaszerű ellenőrzések vannak a határon, de Kiss Róbert Richárd leszögezte: ő tud olyanról is, akinél nem volt sor, és olyan társaságról is, akik 3,5 órát álltak a sorban, így nem éri meg arra bazírozni, hogy pikk-pakk átjutunk a határon.
Ide sem elég csak az uniós védettségi igazolás és az applikáció, hanem regisztrálni kell időben a travel.gov.gr weboldalon. Ezt érdemes időben megtenni, mert a tapasztalatok szerint lassú a visszaigazolás. Kiss Róbert Richárd ugyanis tud olyan utasról, akit ennek hiánya miatt nem engedtek fel a repülőre.
A legnépszerűbb helyek közé Korfu, Kréta és Zakynthos tartozik. Ezeket a területeket a jelenleg tomboló erdőtüzek szerencsére nem érintik.
A csizmás országba is elengedhetetlen az előzetes regisztráció, ezt az app.euplf.eu oldalon lehet megtenni. Természetesen a szükséges okmányokat is vigyük magunkkal, élén az uniós védettségi igazolással. A nyaralók szerint Szlovénia felől nem túl szigorú a határellenőrzés, de azért a papírok legyenek kéznél.
A szakújságíró szerint a közelebbi célpontok, pl. Bibione lett trendi idén: minél közelebb legyen hazánkhoz és autóval is el tudjunk jutni a célhoz.
Az általunk megkérdezett szakember szerint aki most szeretne útnak indulni, annak még jut kiadó szállás, de számolni kell a magasabb árakkal.
– Egyrészt kevesebb a turista, aki ki tudja fizetni a szállás árát, másrészt külföldön is megnőtt a belföldi turizmus. Így a felkapott helyeken akár 15-20 százalékos növekedést is tapasztalhatunk – mondta Kiss Róbert Richárd.