Aktuális

A szakértők mondják: megvédenek az oltások a lambda variánstól

Bors

Létrehozva: 2021.08.11.

Bő fél éve jelent meg a koronavírus-járvány ötödik variánsa, a lambda. A kutatók folyamatosan vizsgálják, de kijelenthető: az eddigieknél még jobban fertőz, viszont az oltások használnak ellene.

A szakértők mondják: megvédenek az oltások a lambda variánstól

Forrás: Pixabay

A koronavírus-járvány már jó másfél éve tombol szerte a világban. Még szinte ki sem hevertük az elmúlt három hullámot, nyakunkon a negyedik, amit nagy valószínűséggel a delta variáns fog okozni. A világ túlsó felén viszont egy újabb mutáció, a lambda terjed az emberek között.

Dél-Amerikában tarol a lambda

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a görög ábécé betűivel jelöli a vírus különböző mutációit. Az alfa a brit, a béta a dél-afrikai, a gamma a brazil, a delta az indiai variánst jelöli, a lambdát pedig nevezhetjük perui mutánsnak, mivel ezt a változatot itt észlelték először 2020 decemberében. Azóta már 26 országban mutatták ki a lambdát – hozzánk legközelebb Csehországban.

Peru miatt leginkább Dél-Amerikában terjed ez a vírusfajta, de az Egyesült Államokban is már több mint ezer embert a lambda fertőzött meg. Az új mutánst a WHO érdekes változatként jelölte meg, szemben a deltával, amit aggodalomra okot adónak soroltak be. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a lambda ne lenne veszélyes.

Az oltások védenek ellene

Ettől függetlenül rengeteg kérdőjel kering a lambda variáns tüskefehérjéi körül. A legfrissebb vizsgálatok azt mutatják, hogy ez a vírus olyan mutációkkal rendelkezik, amelyektől jobban fertőz, mint az eredeti koronavírus. Dr. Preeti Malani, a Michigani Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó osztályának főorvosa azt mondta: hét ponton változott a lambda tüskefehérjéje, így könnyebben támadja meg a sejteket, és az antitestek is nehezebben kapcsolódnak hozzá.

A kutatók szerint ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy a jelenleg rendelkezésre álló oltóanyagok védelmet nyújtanak ellene. Továbbra is ez az egyetlen megoldás, ami megfékezi a tömeges terjedést és megakadályozza az újabb mutációk létrejöttét. Egy júliusi tanulmányban ráadásul arra következtettek kutatók, hogy a Janssen vakcinára hasznos lehet egy mRNS-típusú (Pfizer vagy Moderna) emlékeztető oltás, vagy egy második adag Janssen.

Ha nem figyelünk, kezdhetünk mindent újra

A WHO álláspontja is az, hogy a védőoltások létfontosságúak a lambda variáns elleni küzdelemben. Gregory Poland, a Mayo Clinic professzora arra figyelmeztet: ha többen nem hordanak maszkot és oltatlanok maradnak, akkor a jövőben újabb és újabb mutánsok jelennek meg, és könnyedén kialakulhat köztük olyan, amely totálisan immunis lesz a vakcinára. A professzor szerint orosz rulettet játszunk azzal, hogy nincs kötelező maszkviselés és védőoltás sem.

– Ha ezek nincsenek, akkor egyre több variáns jelenik meg, és előbb-utóbb egy vagy több mutáns megtanulja, hogy kerülje ki a vakcinák által adott immunitást – mondta Poland, aki szerint ha ez bekövetkezik,

akkor új oltóanyagokra lesz szükség és az egész harcot kezdhetjük elölről.

Itthon még nem kell tőle tartani

Arra még várnunk kell, hogy a lambda variáns elterjedjen a világban. Magyarországon – és Európában is – most a delta mutáns van porondon. A Koronavírus tájékoztató portál átfogó tájékoztatást adott a hamarosan elterjedő vírusfajta információiról. Eszerint a delta lappangási ideje mindössze 4 nap, és 60%-kal fertőzőképesebb a klasszikus kínai vírushoz képest. A tünetek náthaszerűek: fejfájás, orrfolyás, tüsszögés és torokfájás jelentkezhet elsősorban. Ezek észlelése esetén azonnal értesítse háziorvosát és ne menjen közösségbe.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek