Kemenesi Gábor virológus bejegyzésében egy most végzett friss vizsgálat eredményeire támaszkodva,- amelyben összehasonlították a kockázati tényezőket, a klinikai jellemzőket és az eredményeket a COVID-19 és az influenza miatt kórházba került betegek között,- a korona vírus elleni oltás fontosságára és a felesleges kockázatok elkerülésére hívta fel a figyelmet.
A mai napig az influenzajárványokat tekintették alkalmasnak a COVID-19 járvány modelljének felhasználására, tekintettel arra, hogy hasonló átviteli módokkal rendelkező légúti betegségekről van szó. A két betegséget közvetlenül összehasonlító adatok azonban kevésnek bizonyultak, ezért most egy országos retrospektív kohorsz vizsgálatot végeztek a francia nemzeti közigazgatási adatbázis segítségével.
A franciaországi kórházi felvételek a COVID-19 miatt 2020. március 1-től április 30-ig kórházba került összes beteg, valamint 2018. december 1. és 2019. február 28. között az influenza miatt kórházba került összes beteg diagnózisának felhasználásával készült vizsgálat melyben összehasonlították a betegek megfertőződését, a betegég lefutását és felépülésük specifikumait, meglepő eredményt hozott. A kutatók által vizsgált időszakban Franciaországban 89 530 COVID-19-es és 45 819 influenza-beteg került kórházba. A COVID-19 megbetegedéssel kórházba kerültek 16.9 százaléka, míg az influenzával kórházi ápolásra szorulók 5.8 százaléka hunyt el az összesen 135 ezer beteg adatainak elemzése alapján.
A COVID-19 megbetegedés tehát súlyosabb az influenzánál.
- összegezte a tanulmányt posztjában Kemenesi.
Minden egyéb mutatóban, mint például a kórházba kerülés arányában is. Az emberiség ezelőtt nem találkozott ilyen vírussal, ebben rejlik az óriási kockázat és ez okozza jelenleg a pandémiát. Éljünk az oltás lehetőségével és ne kockáztassuk a védelem nélküli fertőzést
A vizsgálatba bevont betegek átlagéletkora 68 év volt a COVID-19 esetében, és 71 év az influenza esetében. A COVID-19-ben szenvedő betegek gyakrabban voltak elhízottak vagy túlsúlyosak, és gyakrabban szenvedtek cukorbetegségben, magas vérnyomásban mint az influenzás betegek, míg az influenzában szenvedők kórtörténetében gyakrabban volt jelen a szívelégtelenség, a krónikus légzőszervi betegség, az alkoholproblémák és a hiányos vérszegénység. Ez azért is fontos mert a Magyarországon vezető egészségügyi probléma szinte mindegyik a felsoroltak közül.
A kutatás vizsgálta a betegek kórházbakérülés utáni reakcióit is. Kiderült, hogy a COVID-19 és a kórházi ápolást igénylő szezonális influenza betegek megjelenése jelentősen eltér. A kutatók arra is rájöttek, hogy a COVID-19-el kórházba került betegeknél gyakrabban alakult ki akut légzési elégtelenség, tüdőembólia, szeptikus sokk vagy vérzéses stroke, mint az influenzás betegeknél, de ritkábban alakult ki miokardiális infarktus vagy pitvarfibrilláció mint az influenzával kezelt pácienseknél.
Gyermekeknél, bár a COVID-19 kórházi ápolási aránya alacsonyabbnak tűnik, mint az influenza esetében, a kórházi halálozás magasabb; azonban az alacsony betegszám korlátozza ezt a megállapítást. Ezek az eredmények rávilágítanak a COVID-19-re vonatkozó megfelelő megelőző intézkedések fontosságára, valamint egy speciális vakcina és kezelés szükségességére.