Klinikai vizsgálatokon alapul a Moderna jelentése: fél évvel a második oltás után is elképesztő védelmet ad a vakcina, ám a vizsgálat a delta variánsra nem terjedt ki.
A Moderna adatai 30 ezer fő klinikai vizsgálatának eredményein alapul, eszerint a mindkét oltást felvevők esetében a második vakcina felvétele után 6 hónappal is tartósan 93 százalék a szer hatékonysága. A Pfizer múlt héten tett közzé egy hasonló jelentést, abban az áll, hogy a Pfizer hatásossága a második dózis után fél évvel csak 84 százalékos, a védelem pedig kéthavonta 6 százalékkal csökken.
A két oltóanyag hatásmehanizmusában hasonló, de nem ugyanaz. A Moderna vakcinájában 100 mikrogramm, a Pfizerében 30 mikrogramm hatóanyag van. Azt fontos kiemelni, hogy a Moderna vizsgálata elsősorban az alapvírusra terjedt ki, a delta variánsra nem. A delta változat jelentős új veszélyt jelent, és továbbra is ébereknek kell lennünk – emelte ki Stéphane Bancel, a Moderna Inc. vezérigazgatója. Az eredményeik azt mutatják, hogy a koronavírus okozta halálozást 100 százalékban megakadályozta készítményük.
A delta variáns 8-szor fertőzőbb a vuhani alapvírusnál, és robbanásszerűen terjed az egész világon, mivel még az oltottakat is képes megfertőzni, bár enyhébb tünetekkel. Mindkét mRNS típusú vakcinát gyártó vállalat reagált a harmadik oltás szükségességét illetően. A Pfizer adatai alapján a 65 év felettiek esetében 11-szeresére növelte az antitestszámot a harmadik dózis. A Moderna ugyan friss adatai szerint nagyobb védettséget nyújt, de gyártója szintén ajánlja a veszélyeztetettek esetében a harmadik, emlékeztető vakcina felvételét, a fertőzőbb variánsok megjelenése miatt.
A Moderna három új emlékeztető vakcinatípust tesztel, amelyek a különböző variánsokra, közöttük a (brazil) gammára, a (brit)bétára és az (indiai) deltára jelentős antitestválaszt produkálnak. Az emlékeztető oltásokat követő immunválasz megközelítette a második oltás utánit. A Pfizer már korábban elsőként fejlesztett vakcinát egy variánsra, a tervek szerint már ősszel elérhető lesz Amerikában az új delta elleni oltóanyaguk. Közben a Sinopharm is megkezdte a delta, illetve az új mutánsok elleni oltóanyag fejlesztését.
Prof.dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta, hogy a delta elleni oltóanyagok már csak azért is hasznosak lehetnek, mivel az új variáns előbb utóbb ki fogja szorítani a vuhani alapvírust, vagy a brit variánst.
De persze a legfontosabb a védettség megszerzése lenne a jelenlegi vakcinákkal, még az ősszel várható újabb járványhullám előtt. A harmadik dózis felvételét elsősorban a 4-6 hónapnál korábban második oltást felvevő rizikócsoportba tartozóknak ajánlja a professzor: az időseknek a krónikus betegeknek és az egészségügyi dolgozóknak.
Egyre ijesztőbbek az egész világon a fertőzöttségi adatok, az elmúlt hetekben még olyan jól oltott országokban is robbanásszerűen megnőttek az esetszámok, mint például a 70 százalékos oltottságú Spanyolország, ahol napi 21 ezer új esetet regisztrálnak, vagy a 64,5 százalékos oltottságú Franciaország, ahonnan napi 22 ezer új eset jelentenek.
Egyre több oltóanyagról jelennek meg olyan adatok, hogy fél évvel az oltás beadása után csökken a hatékonyságuk, ezért a Pfizer a jövő hónapban engedélyezteti az Amerikai Gyógyszerbiztonsági Hivatalnál a harmadik oltás beadását az USA-ban.
Kína lakosságának egyharmada teljesen be van oltva, mégis fontolgatja kormányuk a saját gyártású Sinovac és Sinopharm, illetve mRNS alapú oltóanyagokkal az újraoltást, azok körében, akik elsőként szerezték meg a védettséget.
Izraelben, Oroszországban megkezdték a harmadik oltás beadását, Németországban, Nagy-Britanniában és Franciaországban szeptembertől engedélyezik a harmadik dózis felvételét.
Július végén az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség (EMA) jóváhagyta a 12-18 év közöttiek oltását a Moderna vakcinával, így a Pfizer mellett ez a másik oltás, amit beadhatnak a korcsoportba tartozó gyerekeknek.