Az úton-útfélen termő, gyomként ismert papsajtmályva (közönséges mályva) fontos gyógynövényünk.
Forrás: Shutterstock
A papsajtmályva virága lila vagy rózsaszínű, korong alakú (ehető) termése kerek sajthoz hasonlít, innen a neve: papsajt. Virágát, levelét és szárát gyűjtjük júniustól szeptemberig. Levele és a virág nyálkaanyagokat, cseranyagokat és C-vitamint tartalmaz.
Főként a gyulladásokkal járó betegségekre fejt ki gyógyító hatást, a duzzadt szövet meglágyul, megindulhat a gyógyulás. Külsőleg vagy belsőleg alkalmazva megnyugtatja a szöveteket, és megszabadítja a méreganyagoktól. Elhúzódó hörghurut és bronchitis, köhögés és erős rekedtség esetén különösen ajánlott. Segíthet az emésztőrendszer, a húgyutak, a szájüreg- és a belek gyulladásos megbetegedéseiben. Gyomorfekély és bélhurut ellen is jó.
Torok-, gége-, mandula- és fogínygyulladásra öblögetőszerként alkalmas.
Gyógytea: egy marék papsajtlevelet áztassunk be 0,5 liter hideg vízbe éjszakára. Reggel leszűrve kicsit melegítsük fel, és egész nap kortyolgassunk belőle. Külsőleg tisztítja a bőrt, pattanások kezelésére is jó.
Borogatóként lágyítja a daganatokat, enyhíti a köszvényes fájdalmakat.
A népi gyógyászatban időskori foltok elmulasztására is használják. Ehhez a leveleket naponta meleg vízzel átitatva a bőrfelületre kell helyezni félórára. Sebek, fekélyek, vénagyulladásból származó és törések helyén fellépő kéz- és lábdagadás kezelésére: kéz- és lábfürdő formájában ajánlott.
Fogyasztása: a levelek, a fiatal hajtások és a magvak is ehetőek. Leveleit tehetjük salátába, meg is főzhetjük. Szárított leveleiből tea főzhető.
Tipp: az égő, viszkető érzést okozó allergiás tünetek csökkenthetők a teájával való borogatással vagy lemosással.