Budapesten csodálhatjuk Európa egyik legnagyobb tűzijátékát, melyet augusztus 20-án láthat a közönség. A látványosság 31 ezer termék felhasználásával készül és 40 ezer pirotechnikai effekt lesz látható. Ehhez 200 kilométernyi elektromos vezetéket használnak föl.
Forrás: Shutterstock
Szent István Napja alkalmából minden idők legnagyobb rendezvénysorozata várja a fővárosba látogatókat augusztus 19. és 22. között, amely valamennyi korosztálynak minőségi programokat kínál. Az ünnepség fő elemeként, 21 órakor veszi kezdetét a tűzijáték.
De milyen előkészületeket igényel, mi színezi meg a pirotechnikai eszközöket? Ennek járt utána a Bors.
– Amikor tűzijátékhoz felkérést kapunk, az első lépés, hogy megnézzük a helyszínt. Ha a védőtávolságok megvannak, ha az épített környezet, a közbiztonság megfelel, akkor jöhet a tervezés – mondta a Borsnak Tóth Ferenc, az idei budapesti tűzijáték lebonyolításáért felelős NUVU Kft. ügyvezető igazgatója.
– Ehhez még tudni kell, hogy milyen létszámú lesz a közönség, és milyen távol fog elhelyezkedni, mert ez mind befolyásolhatja a tűzijátékot. 20 percnyi látványosságra 100 ezernél kevesebb ember figyelmét nem lehet lekötni, mert elfáradnak. 2-300 főnyi születésnapokra maximum három-négy perces fényjátékot szoktunk készíteni.
Az ügyvezető igazgató azt is elárulta, hogy a tűzijátékhoz használt termékeket készen vásárolják, mert Dél-Európában és Kínában olyan mennyiségű és minőségű gyártó van, hogy abba kár beszállni. Ezeknek pontos és részletes leírása van, amit videóról meg lehet nézni. A használati utasításban arról is lehet olvasni, hogy milyen magasra, milyen szögben lőjék fel a pirotechnikai eszközöket.Enélkül a látvány kusza lenne. A távolságon azonban változtatni tudunk. Ahhoz, hogy 200 méter magason robbanjon, a cső hosszúságát kell növelni. A színekről is tájékozódni lehet a leírásból, ami a tervezésnél nagyon fontos
– árulta el Tóth Ferenc.
Évtizedekkel ezelőtt több „recept” is megjelent, hogyan készítsünk házilag tűzijátékot, de ez ma már szigorúan tilos. Ezekben benne volt, hogy milyen színű szikrához, milyen adalékanyagot kell keverni. A vöröshöz vasreszeléket, a zöldhöz rezet, a kékhez cinket. Ma törvény szerint csak engedélyezett technológiával, engedélyezett gyárban lehet ilyen terméket készíteni. Aki ezt megszegi, robbanóanyaggal visszaélésért kell felelnie.
– Ma már a színezés is másként van. A stroncium vegyület festi vörösre a lángot. Színes szikrákat fém porokkal tudunk előállítani. A vassal mélyvörös színt vagy világos aranyat, alumíniummal, magnéziummal, titánnal ezüstöt, molibdénnel kékes ezüstöt varázsolhatunk. Ha kék fényt akarunk, ahhoz réz-oxid vagy réz-klorid kell, sárgához nátrium-karbonát, zöldhöz bárium-klorid, bárium-nitrát kell. Mindig létrehozunk egy fehér lángot és keverünk hozzá lángszínező anyagot – mondta a szakember.
A tűzijáték fellövését számítógép vezérli, ami századmásodperces pontossággal dolgozik.
– Ez távirányítással működik. 240 indítási pont lesz, és a várból tudjuk vezérelni akár a Petőfi hídnál lévő eseményeket is. Digitálisan kódolt jeleket küldünk, amibe nem tudnak kívülről belekontárkodni. Vannak biztonsági zónák is: minden híd és minden uszály ilyen. Ha valahol valamilyen nem kívánt esemény történik, azt ki lehet venni a műsorból, majd a helyreállítás után visszakapcsolhatjuk. Megtörtént, hogy egy alkalommal egy „bátor” kajakos behajtott éjszaka egy uszályhoz, és amíg a vízi rendőrök ki nem tessékelték, azt a részt kikapcsoltuk – mesélte az igazgató, aki azt is elárulta a Borsnak, hogy cégüket kvalifikálták Montrealba, a világ legnagyobb tűzijáték-versenyére.