<p dir="ltr">Budapest egyik legimpozánsabb épülete a Szabadság téren álló neobarokk Adria-palota. A hollywoodi filmesek által is kedvelt történelmi ingatlan látható volt már a Die Hard5-ben, a Titanic-sorozatban, most pedig a Fekete özvegyben. A palota nem mindennapi történetéről hiánypótló könyv jelent meg Hazának használj! címmel.</p>
Forrás: MTI
A közelmúltig városi séták során is bejárható, viharvert állapotában is lenyűgöző Adria-palotában visszaköszönt az építtető magyar hajózási társaság tengeri kötődése. Hajós motívumokkal gazdagított díszítései, mozaikok, fafaragások, a Zsolnay-csempék, selyemtapéták, velencei tükrök, márványkandallók, kovácsoltvas-kerítések gazdagították a termeket. Az ingatlannak nem csak az évszázados, részlet gazdag történelme rejt izgalmakat magában, hanem a palota megépülésének folyamata, és a benne lakók is. Sokan nem ismerik az impozáns palota történetét, amely könyvbe illet és most Zsigmond Gábornak és Tiborcz Istvánnak köszönhetően könyvbe is került, Hazának használj címmel.
Amikor a BDPST Zrt. tulajdonába került az épület, felvetettem Tiborcz Istvánnak, hogy fontos volna az ingatlan rekonstrukciója mellett a palota történetét is megmenteni és életben tartani
– mesélte a könyv születéséről Zsigmond Gábor, a Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, aki nem csak támogatóra de társszerzőre is talált a beszélgetést követően. – Azok a falak, termek rengeteg történetet rejtenek. Megépülésekor az egyik legnagyobb presztizsű épület volt, ami formálta és mai napig formálja a pesti city-t. A könyv választ ad arra is, hogy egyáltalán mit keres egy tengerészpalota Budapest szívében. Eltűnt a magyar köztudatból, a magyar tengerhajózás története, melyre méltán lehetünk büszkék.
Az Adria társaságnak roppant izgalmas a története, de legalább ilyen lebilincselő az Adria palota története is, hiszen éltek és dolgoztak gazdag iparmágnások, média személyiségek, köztiszteletben álló politikusok, sőt egy tőzsdecápa is, aki az öngyilkosságba menekült a koldusbot elől. Eme részleteket, hosszas kutatással hatalmas íratmennyiség feldolgozásával rekonstruálták a szerzők.
Családi történetek, tragédiák, szerelmek, botrányok tárulnak fel a kötetben
– folytatta. – A történetek jellegzetesen mutatják be az egyes haza közéleti, társadalmi, gazdasági környezetet. Ezekkel a történetekkel az épület is olyanná válik, mint egy elsüllyedt óceánjáró. Minden rétege, vakolata elkezd mesélni, nem pusztán évszámok, nem pusztán nevek, történelmi folyamatok, hanem emberi sorsok rajzolódtak ki. A főváros megannyi ingatlanai közül ez az első, amelynek története könyv alakban megjelenik megépülésétől a napjainkig. Boldog vagyok, hogy részese lehettem ennek az izgalmas projektnek, ami által kicsit én is a palota történelmének részévé váltam.
A kötet címe azért lett Hazának használj!, mert ez volt az építettető Adria társaság szlogenje, ami minden lobogójukon, címerükön, levélpapírjukon szerepelt, és minden hajójuk, ami a fiumei kikötőből indult, arra felhúzták ezt a logót. Nem más találta ki ezt a szlogent, mint Jókai Mór írónk, aki a részvénytársaság igazgatósági tagja volt. Ez is egy újabb érdekesség, amiből a könyvben még számtalan van, érdemes elolvasni mindazoknak, akik egy kicsit is érdeklődnek Budapest történelme iránt.