<p>Hat év múlva megszülethet az első mamut borjú, ugyanis összegyűlt a tudományos kísérlethez szükséges 15 millió dollár. </p> <p></p>
Forrás: Pixabay
A Harvard Egyetem professzorainak közreműködésével keltik életre a több mint tízezer éve kihalt gyapjas mamutot.
A laboratóriumi körülmények között létrehozott embrió egy jégkorszaki mamut maradványból kinyert DNS-ből és a kihalás szélén álló ázsiai elefánt DNS-éből létrehozott klón lesz. A kisérletek már évek óta zajlanak, de eddig nem volt elég összeg a megvalósításhoz - írja a Daily Star.
A kutatást vezető George Church, genetikus a The Guardian-nak úgy fogalmazott, hogy olyan mamutokat akarnak létrehozni, amelyek az Északi-sarkvidéken is képesek élni, annak ellenére, hogy az egyik szülője egy, a melegebb éghajlathoz szokott ázsiai elefánt.Az volt a célunk, hogy hidegálló elefántot készítsünk, ami úgy fog kinézni és viselkedni, mint egy mamut.
Azokat a géneket azonosítják és használják fel, amelyek a mamutok szőrzetéért, zsírszöveteiért, valamint a hideg éghajlathoz való alkalmazkodáshoz szükséges tulajdonságokat hordozzák. Az ily módon létrehozott embriókat vagy egy nőstény elefántba vagy egy mesterséges méhbe fogják beültetni.
– Nem azért tesszük ezt, mert bárkit is be akarnánk csapni azzal, hogy egy funkcionálisan mamuthoz hasonló állatot hozzunk létre, amely jól érzi magát a -40°C-os hidegben, és képes az elefánthoz hasonlóan is viselkedni, például fákat kidönteni – fejtette ki George Church.
– Egy sikeresen újjáteremtett keresztezhető állomány létrehozását szeretnénk az Északi-sark betelepítésére. Ez a klímaváltozás elleni küzdelemhez is hozzájárulhat, vagy akár a tundra élővilágának helyreállításához – tette hozzá a projektet finanszírozó Ben Lamm.
Azt még nem tudják, hogy a mamutok képesek lesznek-e szaporodni a meglévő elefántfajokkal.
Lehet, hogy majd meg kell borotválnunk őket egy kicsIt.
– mondta a genetikus professzor.