<p>Az EMMI hivatalos levelet küldött az iskolákba, óvodákba, az új tanévre vonatkozóan. Eszerint a gyermekek testhőmérsékletét sem szükséges már mérni, és a maszkviselést is törölték. De az alapvető higiéniai szabályok betartatására kérték az intézményeket. </p>
Ligeti Zsuzsa, egy budapesti nyolcosztályos gimnázium tanára elmondta, hogy a hivatalos tájékoztatás szerint nagyjából a járvány előtti időszakhoz hasonlóan fog kezdődni az új tanév. Ez a magas átoltottsági aránynak köszönhető, és annak, hogy a gyerekek és a pedagógusok többsége megszerezte a védettséget.
A pandémia enyhébb időszakaiban szokásos higiéniai szabályok érvényesek az oktatási intézményekben, például a korábban kihelyezett kézfertőtlenítőket rendszeresen feltöltik: a bejáratoknál, a tantermek, könyvtárak, az ebédlők és egyéb helyiségek ajtajához közel. Az oktatás előtt magas hatásfokú fertőtlenítőszerrel takarítják a padokat, asztalokat, székeket, kilincseket, villanykapcsolókat, padlót, a mellékhelyiségeket, a számítógépes billentyűzetet és egeret, ezzel megakadályozzák a szennyezett felületek érintése utáni terjedést. Tanítás után alaposan átszellőztetik a termeket, folyosókat, ami azért fontos, mert a koronavírus fertőzés köhögéssel vagy tüsszentéssel nyálcseppekkel kerül a levegőbe. A padokat legalább egyméteres távolságban célszerű elhelyezni, ahol ez lehetséges. A távolságtartásra figyelmeztető táblák a legtöbb intézményben kint maradtak.
Prof. dr. Tóth Sándor virológus a Borsnak elmondta, a legnagyobb biztonságot az jelentené, ha a diákok 80 százaléka beoltatná magát. Addig is az alapvető higiéniai szabályok betartásával lassíthatjuk a fertőzés terjedését, aminek a kézhigiénia kiemelten fontos eleme. A kézfertőtlenítés és a szappanos kézmosás továbbra is javasolt, ugyanis a koronavírus eddig ismert változatainak mind lipidburka van, a szappanos kézmosással ezt a lipidburkot sértjük fel, és így elpusztul a vírus. A kézmosás legalább fél percig tartson.
1. A tenyerünkbe nyomott szappant habosítsuk fel!
2. A kézhátunkat is dörzsöljük meg!
3. Az ujjak közét mossuk meg tenyerünk összedörzsölésével, majd az egyik-másik tenyerünket a kézhátunkra helyezve nyitott ujjakkal!
4. Az ujjak hátoldalát fél-félököl szerű kézmosással, a hüvelykujjat külön mossuk meg!
5. Az ujjbegyek összeérintésével a tenyérhajlatba dörzsölve tisztítsuk meg az ujjak hegyét!
6. Langyos vízzel mossuk le a szappant! Papírral töröljük meg a kezünket és ezzel zárjuk el a csapot, így elkerülhetjük, hogy az esetlegesen szennyezett felülethez a tiszta kezünkkel hozzáérjünk!
A kézszárítók nagy arányba juttatják a levegőbe a baktériumokat, ezért a papírral történő kéztörlés csökkenti a baktériumok terjedésének a kockázatát.
Óvodásoknak, kisiskolásoknak: Fontos a kézmosásra figyelmeztető illusztrációk kihelyezése, játékos formában tanítsuk meg nekik a kézfej, tenyér és az ujjak alapos beszappanozását, és meleg vízzel történő lemosását. Hívjuk fel a figyelmüket a mellékhelyiségek használata előtt és után, az étkezés előtt és utáni kézmosás fontosságára, amit többször ismételjünk el, hogy természetes szokássá válhasson.
Lehetőleg zsebkendőbe tüsszentsünk, amit utána kidobunk. Ha a kezünkbe tüsszentettünk, azonnal mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítőt. A kicsiket inkább a könyökhajlatba való tüsszentésre szoktassuk rá. Alapszabály, hogy köhögés, tüsszentés előtt takarjuk el a szánkat.
A legfontosabb, hogy ne engedje a szülő a gyereket iskolába, ha bármilyen koronavírusos tünetet produkál, az iskolai dolgozókat szintén erre kéri az emberi erőforrások minisztériuma.