A koronavírus elleni vakcinák új generációjába tartozik egy ígéretes, nazális vakcinajelölt, ami a kutatók szerint új fejezetet nyithat a vírus elleni védekezésben. Az új módszer különlegessége, hogy az orrba fecskendezve fejti ki immunizáló hatását.
Általában a a különböző kórokozók, - köztük a koronavírus is,- az orrnyálkahártyán keresztül jutnak be az emberi szervezetbe és támadják meg a tüdőnket, ahonnan a vér segítségével továbbhaladva teszik tönkre a vesét és a szívet. Az orrnyálkahártya azért is kulcsfontosságú mert ezen keresztül rengeteg minden fel tud szívódni viszonylag gyorsan.
Ezt figyelembe véve alkották meg új vakcinájukat a Houstoni Egyetem Kémiai és Biomolekuláris Mérnöki Karának tudósai. Állításuk szerint az ezzel a módszerrel a szervezetbe juttatott új ellenanyag tartós helyi immunitást alakít ki a belélegzett SARS-CoV-2 vírussal szemben.
Előnye, hogy a szisztémás és a nyálkahártya-immunitást is stimulálhatja, és mivel nem invazív eljárás - beadásához nincs szükség tűre, sem más beavatkozásra - ezért egyszerűen és gyorsan, tömegek immunizálására lehet alkalmas.
– magyarázta Navin Varadarajan a Houstoni Egyetem professzora.
A kezdeti pozitív tesztek és vizsgálatok ellenére azért van még pár kérdés ami megválaszolásra vár. Ugyanis a nyálkahártyán keresztül történő hatékony bevitel az adagoláson múlik melynek kulcsa, hogy milyen vivőanyaggal vegyítik magát a szérumot. Úgy néz ki, hogy a megoldás erre a problémára szintén Houstonból érkezik, hisz az egyetem gyógyszerészei kifejlesztettek egy speciális - NanoSTING nevű - vivőanyagot, ami mindössze 100 nanométer körüli részecskeméretű, és a hagyományos vivőanyagoktól igencsak eltérő fizikai és kémiai tulajdonságokkal bír. Ez már erőteljes immunválaszt képes stimulálni.
- Eddig eredményeink azt mutatják, hogy ez a vakcinajelölt biztonságos, hét napon belül immunválaszt vált ki, és átfogó immunitást ad a SARS-CoV-2 vírus ellen.
-összegezte Varadarajan.
A jelenleg oltásra használt koronavírus elleni vakcináknak megvannak a korlátai, például az, hogy nem alkalmasak a nyálkahártya-immunitás kiváltására ezért az beoltott emberek bár védettek de képesek a fertőzésre. Ezzel az új módszerrel a tudósok szerint végleg megállítható lenne a vírus terjedése.
A kutatók szerint azért előnyösebb ez a vakcinatípus, mert ehhez sokkal könnyebben hozzá fognak tudni jutni a világ szegényebb országai is, ami létfontosságú a vírus elleni harcban. Ennek útjában eddig ugyanis az oltóanyagok ára és nehézkes szállítása állt.
A méltányos elosztáshoz stabil és könnyen szállítható vakcinákra van szükség. Ebben minden egyes komponens, a fehérje és az adjuváns is több mint 11 hónapig stabil marad, emellett fagyasztás nélkül tárolható és szállítható
- tette hozzá Varadarajan. Elmondása szerint megkezdték a gyártási folyamatot, és úgy tervezik, hogy még ebben az évben bevonják a folyamatba az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóságot (FDA) is.